Dzisiaj nasz dom może zaskoczyć nas inteligencją, jednak stać się tak może tylko wtedy gdy sami zainstalujemy w nim inteligentne systemy. Mogą one być mniej złożone lub bardziej, ale wtedy gdy są bardziej rozbudowane ich funkcjonalność jest znacznie większa.
Czym jest system inteligentnego domu?
Systemy inteligentnego domu to nic innego jak sieć połączonych ze sobą wzajemnie konkretnych urządzeń znajdujących się w danych pomieszczeniach. Zgranie tych wszystkich urządzeń pozwala na ogólne zarządzanie nimi, przy wykorzystaniu jednej konkretnej aplikacji w telefonie. Za pomocą telefonu, spełniającego rolę pilota, użytkownik może połączyć się ze swoim systemem i włączyć światło, ustawić określoną temperaturę w domu, sprawdzić czy zamknięte zostały wszystkie drzwi, wyłączyć urządzenia z gniazdek, zarządzać roletami okiennymi czy nawet nastawić czajnik na kawę lub herbatę.
Co jest podstawą inteligentnego systemu?
Inteligentne systemy działają w oparciu o centralki, które są podstawą. Inteligentny dom naszpikowany jest takimi centralkami. Łączą one ze sobą wszystkie konkretne komponenty w jedną sieć. Użytkownik ma do dyspozycji panel sterowania, który najczęściej podłączony jest do routera Wi-Fi, a następnie zgrany ze smartfonami i laptopami mieszkańców danego domu. Inteligentny dom jest domem bardzo przyjaznym i prostym w obsłudze, a ponadto jest to dom super oszczędny w swojej eksploatacji. Dzięki nowoczesnym technologiom wszystkie systemy inteligentnego domu zarządzane mogą być nawet wtedy, kiedy mieszkańca nie ma w domu.
Inteligentny dom – czym jest naszpikowany?
Inteligentne systemy to cala gama inteligentnych czujników, gniazdek specjalnego rodzaju, alarmów. Wszystkie te komponenty, po otrzymaniu danego sygnału, zabezpieczają dom i powodują, że natychmiast dany jego element zostaje włączony, wyłączony lub zmienione zostaje jego działanie. Przykładowo, najbardziej popularnym systemem jest system inteligentnego oświetlenia. Systemy inteligentnego domu pozwalają na zarządzanie nim i dają konkretną jego ochronę.