Balustrady ze stali nierdzewnej i schody z nierdzewki stale cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów z sektora budowlanego. Nie zmienia te nawet fakt wzrostu cen stali nierdzewnej, który dał się zauważyć na rynku od połowy 2020 roku. Wzrost cen stalowych produktów jest podyktowany nie tylko przestojami w dostawach śrutu, ale i niepewną sytuacją na świcie spowodowaną wybuchem pandemii COVID-19. Co to oznacza dla konsumentów?

Duży popyt na balustrady ze stali nierdzewnej i malejąca podaż  

Destabilizacja gospodarek światowych spowodowana wybuchem pandemii koronawirusa spowodowała nie tylko chwilowy przestój w przetwórstwie stali nierdzewnej. Kłopoty finansowe wielu branż doprowadziły także do tego, że zapotrzebowanie na stalowe balustrady i schody z nierdzewki gwałtownie zahamowało, przyczyniając się do spadku dostaw stalowych produktów, zwłaszcza do krajów europejskich. Niestabilna sytuacja hut odbiła się też szerokim echem na rynku azjatyckim, który jednak ostatecznie wyszedł w całej sytuacji obronną ręką, zyskując nie tylko stabilizację przetwórstwa, ale i niejaką przewagę nad innymi krajami. Chwilowe przestoje w działalności wielu firm zajmujących się wyrobem stalowych produktów były także konsekwencją gwałtownie malejącej liczby zamówień, a także restrykcyjnych obostrzeń i zamknięcia wielu rynków zbytu.

reklama

Dlatego kiedy sytuacja związana z koronawirusem trochę się uspokoiła, rynek przetwórstwa metalurgicznego nagle odżył, a zapotrzebowanie na produkty ze stali nierdzewnej gwałtownie wzrosło, generując nie tylko większą ilość zamówień, ale i zwiększył tempo pracy osłabionych przedsiębiorstw. Inwestorzy zaczęli traktować produkty ze stali nierdzewnej jako towar deficytowy i bardzo pożądany. Taka sytuacja szybko doprowadziła do przerostu popytu nad podażą oraz wzrostu cen stali nierdzewnej, której zaczęło brakować. Od tej pory ogromne zapotrzebowanie na stalowe produkty utrzymuje się na stałym poziomie, generując wyższe koszty produkcji balustrad ze stali nierdzewnej. Z tego względu wiele firm uzależnia ceny swoich produktów stalowych od ceny stalowych komponentów dostępnych na rynku. Stąd wahania w cenach gotowych schodów stalowych i balustrad z nierdzewki.

Dlaczego wzrosły ceny stali nierdzewnej?

Analitycy upatrują powody nagłego i stale utrzymującego się wzrostu cen stali nierdzewnej w kilku czynnikach, które związane są z sytuacją na świecie, zwłaszcza kłopotami wielu branż związanymi z wybuchem pandemii koronawirusa. Jako główny powód znacznego wzrostu kosztów produkcji stalowych schodów i balustrad, a co za tym idzie także wzrostu cen barierek ze stali nierdzewnej, podaje się zazwyczaj gwałtowne zahamowanie stałego przyrostu zamówień na stalowe produkty, a później nagłe przyspieszenie popytu na stal nierdzewną. Nagły wzrost zainteresowania komponentami ze stali miał miejsce w połowie 2020 roku – wówczas zapotrzebowanie na nierdzewkę nagle poszybowało w górę, a poziom zamówień przyczynił się do naruszenia płynności procesu wyrobu stali nierdzewnej. Importerzy zaczęli masowo inwestować w stalowe produkty, a huty żelaza nie nadążały z realizacją bieżących zamówień. Taka sytuacja bardzo szybko przyczyniła się do deficytu stali nierdzewnej i opóźnień w dostawach stali, co momentalnie podniosło ceny produktów ze stali. Pomimo stabilizacji w 2021 w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa ceny wyrobów stalowych nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a popyt na stalowe balustrady stale wzrasta, obniżając efektywność prac wielu firm.

Powodem nagłego wzrostu cen stali nierdzewnej jest także sytuacja polityczna na świecie i uwarunkowania finansowe na rynku przetwórstwa metalurgicznego. Palącym problemem podczas pandemii COVID-19 były restrykcje, które dotknęły wiele branż. Wówczas wiele państwa narzuciło ograniczenia w dostawie stali nierdzewnej, co niektóre kraje wykorzystały na swoją korzyść. Przykładem są Chiny, które w całej sytuacji związanej z ograniczeniami w dostawie stali nierdzewnej odnalazły się najlepiej, nie tylko otwierając granice importu złomu, ale usprawniając także proces przetwórstwa stali. Dzięki temu mogły zaoferować innym krajom przejęcie nadwyżek dostaw stali nierdzewnej z całego świata, a jednocześnie – rozwiązując problem deficytu stalowych produktów. Niestety równocześnie narzuciły swoje wymagania i ceny stali nierdzewnej, które były znacząco wyższe z porównaniu do sytuacji sprzed pandemii. Sprawę dodatkowo ułatwiły przepisy obwiązujące w państwach azjatyckich, które nie narzucają kar na wytwórców stali nierdzewnej w związku z wysoką emisją CO2. W krajach europejskich wytwórca ponosi koszty w związku z wydobyciem i przetworzeniem stali nierdzewnej.

Analitycy rynku szacują, że pomimo ogromnej sprzedaży balustrad i schodów z nierdzewki, a także wysokiego zapotrzebowania na stal nierdzewną, ceny stali stale będą rosły, podnosząc koszt stalowych produktów.

Źródło: Kobamet

Przeczytaj inne:

Jak rozpoznać, że w domu zalęgły się pluskwy? Sprawdzone sposoby na pozbycie się insektów

Wielu właścicieli mieszkań czy domów przez długi czas żyje w nieświadomości, że…

Ciepła pościel na chłodne noce – tylko z centrum chińskiego!

Jesień i zima to pory roku, kiedy temperatura za oknem ulega gwałtownemu…

Gotowe meble kuchenne od ręki. Gdzie najlepiej kupić?

Poszukiwania gotowych mebli kuchennych to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępne od…

Rzeczoznawca budowlany – gdzie szukać?

Rzeczoznawca budowlany może oceniać jakość robót budowlanych i doradzić nam w zakresie…