Podpisanie umowy najmu to istotny krok zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Pozwala ona zabezpieczyć interesy obu stron umowy i jednocześnie zapobiec ewentualnym sporom. Dlatego w umowie najmu, poza sprawami formalnymi, warto zawrzeć także aspekty techniczne, które mogą wpływać na komfort użytkowania wynajmowanego lokalu. Stąd tak istotne jest dokładna wiedza na temat warunków technicznych zapewnianych przez wybrany lokal. Z tego powodu warto skorzystać ze wsparcia technicznego zarówno przed jak i podczas podpisywania umowy najmu. 

Dlaczego wsparcie techniczne jest ważne przy najmie obiektu lub lokalu użytkowego?

Umowa najmu to nie tylko kwestia prawna. Dokument ten powinien dotyczyć także stanu technicznego nieruchomości, który będzie miał wpływ na jakość użytkowania lokalu. Co więcej, jeśli nie przeprowadzić weryfikacji technicznego stanu nieruchomości przed wynajmem musisz liczyć się z wysokim ryzykiem problemów związanych z uszkodzeniami nieruchomości niewykrytymi podczas odbioru czy niesprawnymi instalacjami, w tym instalacją elektryczną, wodną czy grzewczą. Takie wady mogą stać się podstawą do sporów między stronami umowy. 

reklama

Musisz pamiętać, ze wsparcie techniczne pozwala na dokładne zbadanie stanu lokalu i określenie odpowiedzialności stron za ewentualne naprawy lub modyfikacje. Dotyczy to zarówno właściciela, jak i wynajmującego lokal. 

Komu zlecić usługę weryfikacji stanu technicznego nieruchomości? Takie wsparcie techniczne zapewnią doświadczeni inspektorzy budowlani, którzy zweryfikują stan konstrukcyjny i techniczny budynku oraz specjaliści od instalacji, którzy oceniają stan systemów grzewczych, elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych.

Kiedy korzystać z usług weryfikacji technicznej nieruchomości czy lokalu? 

Ze wsparcia technicznego można korzystać na różnych etapach związanych z wynajmem lokalu czy obiektu. Dobrym rozwiązaniem jest zarówno skorzystanie z weryfikacji technicznej nieruchomości przed podpisaniem umowy, jak i w trakcie trwania najmu, a także po zakończeniu umowy najmu. 

Jeżeli zdecydujesz się skorzystać ze wsparcia technicznego przed podpisaniem umowy najmu doświadczony ekspert zazwyczaj przeprowadza przegląd nieruchomości, w ramach którego sprawdza stan konstrukcji, wykończenia, wszystkich instalacji, a także sprzętu AGD i innych urządzeń znajdujących się w lokalu. W wyniku takiej inspekcji jako wynajmujący będziesz mieć pełną wiedzę na temat stanu, w jakim znajduje się wynajmowana nieruchomość. Z kolei właściciel zyska dokumentację potwierdzającą brak uszkodzeń w momencie przekazania lokalu.

Jeśli w lokalu w trakcie trwania najmu pojawią się problemy techniczne, konieczne może być skorzystanie z opinii specjalisty. Dotyczy to w szczególności problemów z usterkami instalacji, uszkodzeń wynikających z użytkowania lokalu czy konieczności modernizacji lub napraw zgodnych z umową. Ekspert pomoże ocenić, kto ponosi odpowiedzialność za usterkę – najemca czy wynajmujący.

Weryfikację techniczną stanu lokalu warto także wykonać przed zdaniem obiektu. Taki przegląd techniczny pozwoli upewnić się, że nieruchomość jest w stanie zgodnym z warunkami umowy. To może zapobiec ewentualnym sporom o potrącenie kosztów napraw z kaucji.

Jakie korzyści daje wsparcie techniczne?

Bez wątpienia weryfikacja techniczna obiektu lub lokalu zapewnia ochronę interesów obu stron umowy. Dokładna analiza stanu technicznego pozwala uniknąć nieporozumień między wynajmującym a najemcą. Wynajmujący ma pewność, że jego nieruchomość jest w dobrym stanie, a najemca wie, jakie usterki nie należą do jego odpowiedzialności.

Raport generowany po ekspertyzie technicznej jest profesjonalną dokumentacją, pozwalającą z jednej strony na dochodzenie swoich praw, z drugiej strony prezentującą obiekt w obiektywnym wymiarze wartości. Taki szczegółowy raport powinien zawierać:

  • opis stanu lokalu,
  • zdjęcia dokumentujące ewentualne uszkodzenia,
  • wskazówki dotyczące niezbędnych napraw.

Jednocześnie dokładne sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości pozwala uniknąć ukrytych kosztów. Wsparcie techniczne identyfikuje potencjalne problemy, które mogą generować dodatkowe wydatki w przyszłości, takie jak wymiana instalacji lub naprawy sprzętu. Co więcej, wyniki dokładnego przeglądu technicznego dają najemcy pewność, że wynajmowany lokal spełnia standardy bezpieczeństwa i komfortu.

Nie bez znaczenia jest także aspekt wysokiej kultury biznesu. Przygotowanie rzetelnego audytu technicznego nieruchomości czy lokalu przed wynajmem przez właściciela pozwala budować wzajemne zaufanie pomiędzy umawiającymi się stronami. 

źródło: b4PM Zarządzanie Projektami

Przeczytaj inne:

SEO a kwestie etyczne: Jak dążyć do sukcesu w sposób uczciwy

Czy SEO może być zarówno skuteczne, jak i etyczne? W świecie cyfrowego…

Franco i loco – kto i kiedy ponosi koszty transportu?

Chociaż pojęcia franco i loco są często używane w handlu krajowym (lokalnym)…

Czy warto kupić dom w Markach?

Choć oferta mieszkaniowa jest obecnie bardzo szeroka, dla wielu osób nadal spełnieniem…

Obowiązek badania ścieków – kogo obowiązuje? Jak często przeprowadzać pomiary?

Badanie ścieków, a także tak zwanych osadów ściekowych, wykonywane jest w wielu…