Serwisowanie urządzeń jest niezbędne dla ich dłuższego funkcjonowania. Regularne wykonywanie przeglądów i konserwacji chroni maszyny przed większymi awariami i kosztownymi naprawami. Dotyczy to zarówno samochodów czy kotłów gazowych, jak i kompresorów oraz sprężarek. Jednak znalezienie dobrego i odpowiedzialnego serwisu nie jest wcale łatwym zadaniem. A czym właściwie jest dobry serwis sprężarek powietrza? Jakie są jego cechy? Podpowiadamy jak szukać serwisu, aby nawiązać satysfakcjonującą współpracę.

Serwis nie tylko w nagłych przypadkach

Serwisowanie to, zgodnie z definicją, naprawa lub konserwacja różnych urządzeń. O ile w razie awarii oczywiste jest, że dzwonimy po serwis, o tyle w przypadku okresowego przeglądu bywa z tym różnie. Zdarza się, że w natłoku obowiązków i terminów po prostu zapomina się o regularnej konserwacji sprzętu. Niestety taka niefrasobliwość może powodować utratę gwarancji producenta. Warto więc zawsze pamiętać o regularnych spotkaniach z fachowcami. Pozwoli to nie tylko dłużej cieszyć się gwarancją na sprzęt, ale także da możliwość użytkowania urządzenia bezawaryjnie przez wiele lat. Ale serwis kompresorów to też naprawy, czyli pomoc w nagłych i najczęściej pilnych sytuacjach. Oprócz tego bywa, że sprężarki powietrza wymagają gruntownego remontu. To nie lada wyzwanie dla serwisantów. Znalezienie dobrego serwisu to prawdziwa sztuka. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę w tych poszukiwaniach.

reklama

Dobry serwis — dostępność i terminowość

Wiele zakładów swoją codzienną pracę i działalność opiera na wykorzystaniu sprężonego powietrza. Dlatego awaria, chociażby jednego z elementów całego systemu zaopatrującego zakład  w sprężone powietrze może być źródłem kosztownych przestojów w pracy. Bywa, że na serwisanta trzeba czekać nawet do 3 dni. Są też firmy serwisowe, które nie pracują i nie pełnią dyżurów w weekendy. Natomiast wiele zakładów pracuje w trybie ciągłym. Tym samym awaria sprężarki może przydarzyć się zarówno w tygodniu roboczym, jak i w weekend. Aby nie narażać firmy na niepotrzebne straty spowodowane przestojem, warto wybrać serwis, który oferuje swoje usługi 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wiele firm zajmujących się serwisowaniem instalacji sprężonego powietrza wprowadza do swojej oferty całodobowe dyżury serwisantów. Dzięki temu na pomoc w naprawie urządzenia nie będzie trzeba długo czekać. Zmniejszy to zarówno długość przestoju, jak i potencjalne straty z niego wynikające. Jeżeli decydujemy się na serwis, który świadczy usługi nie tylko w weekendy, ale również w godzinach nocnych, niezależnie od rodzaju i czasu awarii otrzymamy fachową pomoc najszybciej, jak to jest możliwe. 

Zapytajmy także jaką bazą serwisantów dysponuje firma, którą się interesujemy. Tak, aby czas oczekiwania nie wydłużał się do kilku dni przy zwiększonej intensywności pracy czy ilości zgłoszeń. Niektóre firmy idą nawet o krok dalej i dają swoim klientom gwarancję, że naprawa sprężarki zostanie wykonana w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania zgłoszenia w każdym miejscu Polski.

Profesjonalna i kompleksowa obsługa sekretem dobrego serwisu

Kolejna istotna kwestia przy wyborze firmy świadczącej usługi serwisowania sprężarek powietrza i systemów zaopatrywania w sprężone powietrze to doświadczenie i kwalifikacje serwisantów. Serwisanci o wysokich kwalifikacjach doskonale radzą sobie z większością problemów i awarii występujących wśród kompresorów powietrza, a to znacząco skraca czas realizacji napraw.

Dodatkowo, decydując się na współpracę z konkretną firmą serwisową, warto sprawdzić, jakie usługi oferuje ona w ramach nawiązanej kooperacji. Do ważniejszych usług, które powinny być w ofercie firmy serwisowej, należą między innymi:

  • bieżące przeglądy sprężarek i pozostałych urządzeń,
  • pomiary stopnia wykorzystania sprężarek pracujących w systemie sprężonego powietrza,
  • pomiary rozkładu temperatur dla poszczególnych podzespołów mechanicznych sprężarek powietrza,
  • pomiary drgań łożysk pracujących w blokach śrubowych sprężarek powietrza,
  • laserowe osiowanie układów napędowych sprężarek,
  • częstotliwościowy pomiar naprężenia pasów napędowych w przekładniach pasowych,
  • remonty sprężarek tłokowych i sprężarek tłokowych wysokociśnieniowych,
  • remonty sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju i sprężarek bezolejowych,
  • remonty bezolejowych sprężarek odśrodkowych tak zwanych turbo kompresorów,
  • remonty osuszaczy chłodniczych,
  • remonty osuszaczy adsorpcyjnych.

 

Przeczytaj inne:

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

Telewizory 4K – inteligentne, piękne i niedrogie

W dzisiejszych czasach na rynku elektronicznym znaleźć możemy wiele różnych telewizorów. Posiadają…

Gdzie znajdują zastosowanie słupki ostrzegawcze?

Słupki ostrzegawcze mają za zadanie przede wszystkim zwracać uwagę na zagrożenie i…

Gromadzenie dużej ilości odpadów — jak je zorganizować

Składowanie odpadów to problem dużych inwestycji budowlanych i robót porządkowych. Jak zorganizować…