Coraz cieńsze telewizory mają jedną, istotną wadę – ich głośniki nie mogą wygenerować dźwięku przestrzennego. Moc takiego głośnika oscyluje najczęściej w granicach 20 – 60 W. To za mało, by móc cieszyć się efektownym dźwiękiem w oparciu o nowoczesne standardy, takie jak np. Dolby Atmos i DTS:X.
Dodatkowe głośniki do telewizora – dlaczego warto?
Uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego jest dziś podstawowym zadaniem dobrego kina domowego. Niestety oprócz poczucia głębi emitowanego sygnału audio, równie ważne jest pasmo jego przenoszenia. System, za pomocą którego można podkreślić głębię sali kinowej, nie sprawdzi się podczas transmisji np. koncertów. Co więcej, rosnąca popularność platform VOD, wymusza na ich użytkownikach zwrócenie uwagi ku nowoczesnym systemom nagłośnienia. Bez nich dźwięk wydaje się płytki i sztuczny. A przecież nie o to chodzi.
Integracja systemu audio – na czym polega?
Instalacja i montaż nagłośnienia, to nie jedyny czynnik, decydujący o poprawnym funkcjonowaniu systemu audio. Równie ważna jest jego integracja, która polega na wielopłaszczyznowym doborze poszczególnych urządzeń i zsynchronizowaniu ich pod kątem sygnału audio. Integracja urządzeń audio może odbywać się na dwóch podstawowych poziomach:
– wewnątrz pomieszczenia, w którym odpowiednie umiejscowienie źródeł dźwięku i ich dostrojenie jest szczególnie istotne,
– w kilku pomieszczeniach naraz, gdzie integracja urządzeń audio odbywa się za pomocą np. dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.
Zestawy audio – podstawowe rodzaje
1. Kino domowe – to najbardziej znany, ale zarazem najmniej wymagający system dźwiękowy. Składa się on ze zintegrowanych emiterów dźwięku, ale często ich pasmo przenoszenia jest relatywnie wąskie, co utrudnia odbiór muzyki, np. w trakcie koncertów “na żywo”.
2. Soundbary – to głośniki bezprzewodowe Bluetooth, które działają w połączeniu z osobnym subwooferem. Ich zakup jest rozwiązaniem kompromisowym, ale relatywnie tanim (dobry sprzęt to wydatek rzędu 3 – 4 tysięcy złotych).
3. Systemy dźwięku wielokanałowego, które – w zależności od konfiguracji – oferują różne efekty dźwiękowe. Im wyższa liczba kanałów, tym efekt dźwiękowy jest głębszy. Najmniej rozwiniętym systemem jest układ 3:1, a najbardziej rozwiniętym – układ 9:1.
Jak sterować wszystkim z jednego pilota?
Sterowanie systemami audio i wideo z jednego pilota jest – zwłaszcza w przypadku stopniowej rozbudowy systemu – bardzo trudne. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje tzw. inteligentny pilot uniwersalny, który posiada specjalny procesor, zapisujący kody obsługiwane przez różne urządzenia. W celu jego instalacji, należy skierować sygnał z wybranego pilota w kierunku urządzenia uniwersalnego. Po jego zapisaniu (zaktualizowaniu), pilot może obsłużyć nawet kilka odbiorników jednocześnie.