W ostatnich latach dużo mówi się o inteligentnych samochodach, kotłach, czy też… pralkach. Nie da się nie odnieść wrażenia, że przymiotnik “inteligentny”, jest w jakiś sposób nadużywany. Czy zatem o inteligentnym domu mówimy wtedy, gdy za pomocą smartfonu możemy sterować nastawą pieca centralnego ogrzewania? Oczywiście, że nie!
Czym jest Inteligentny Dom?
Poprzez pojęcie “Inteligentnego Domu” rozumie się ogół systemów kierujących pracą i funkcjonowaniem możliwie jak największej liczby domowych instalacji. Co ważne – synonimem inteligencji jest tu zdolność do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi czujnikami. Dzięki temu każdy z systemów może działać w sposób komplementarny, tworząc praktycznie nieograniczoną liczbę kombinacji logicznych.
Jakie są możliwości systemu?
Inteligenty Dom zapewnia użytkownikowi możliwość zdalnego sterowania wszystkimi instalacjami, funkcję profilowania, dzięki której parametry ich pracy będą w pełni personalizowane i jednoczesną zdolność do automatycznego wyłączania wybranego systemu, np. w momencie ręcznego zamknięcia drzwi lub okien. Układ ten powinien również posiadać pełną możliwość kontrolowania całości systemu z poziomu jednej platformy, to jest komputera, laptopa, tabletu czy też smartfonu.
Jakie urządzenia możemy integrować?
W systemie inteligentnego domu integracja urządzeń domowych jest praktycznie nieograniczona. Dla przykładu, układy pomiaru temperatury, można zintegrować z:
– sterownikiem kotła centralnego ogrzewania,
– pracą klimatyzatorów i wentylatorów,
– instalacjami odpowiedzialnymi za otwieranie i zamykanie okien,
– systemem wyświetlania powiadomień itd.
Im wyższy poziom integracji, tym więcej możliwości personalizacji wybranych ustawień. Co więcej – można je przypisać również do określonego użytkownika!
Dostępne funkcje, czyli co można kontrolować?
W instalacjach domu inteligentnego, można kontrolować praktycznie każdą instalację, która wchodzi w skład tzw. domowej automatyki. Mowa tu zwłaszcza o:
– intensywności oświetlenia (tzw. inteligentne oświetlenie),
– temperaturze wewnątrz domu,
– wydajności pracy układu grzewczego,
– wentylacji, w tym sile nawiewu,
– wyświetlaniu powiadomień,
– obsłudze urządzeń AGD, w tym pralek i lodówek,
– powiadamianiu o konieczności wykonania niezbędnych czynności,
– systemach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Reasumując, integrację w ramach domu inteligentnego, warto przeprowadzić nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale przede wszystkim – na oszczędności energii, które dzięki niej są zdecydowanie wyższe.