Monitoring wizyjny CCTV
Monitoring wizyjny kryje w sobie dużo tajemnic. W tym artykule przetłumaczymy skróty AHD / HD-CVI / HD- TVI / CVBS / IP na język bardziej ludzki. Oznaczają one standardy transmisji w instalacjach CCTV, począwszy od technologii analogowej po cyfrową.
Warto zacząć od znaczenia skrótu CCTV (ang. Closed Circuit TeleVision, niem. Videoüberwachung) czyli telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny lub telewizyjny system dozorowy. Pozwala on na śledzenie za pomocą kamer zdarzeń, które zazwyczaj rejestrowane są na dyskach twardych specjalnie do tego przeznaczonych. Podstawowy system możemy zbudować już na bazie jednej kamery, chociaż większe systemy zawierają nawet kilkaset kamer przemysłowych. Monitoring wizyjny obecnie stosuje się we wszystkich obiektach gdzie wymaga się polepszenia bezpieczeństwa, zaczynając od mieszkań po centra handlowe, hipermarkety czy ulice miast. System monitoringu jest również nieodłącznym elementem INTELIgentnych domów.
Podstawowymi składnikami systemu CCTV są:
- kamera przemysłowa,
- serwer wideo,
- rejestrator wideo,
- centrum monitoringu,
- klawiatura sterująca.
HD-CVI (High Definition Composite Video Interface)- jest standardem przesyłu danych w instalacjach CCTV.
„Standard przesyłu danych w monitoringu wizyjnym wprowadzony przez jednego z największych producentów z branży urządzeń do CCTV – chińską firmę Dahua. Odpowiednikiem HD-CVI jest technologia HD-TVI (High Definition Transport Video Interface) jest to standard wprowadzony przez firmę Hikvision. System HD-CVI pozwala na transmisję cyfrowej jakości sygnału video (HD oraz Full HD) za pomocą złącz i przewodów stosowanych w tradycyjnych, analogowych systemach monitoringu: przewodów koncentrycznych lub skrętki oraz złącz BNC”
Głównymi założeniami technologiami HD-CVI są:
- możliwość przesyłu sygnału wideo, audio i zasilania za pomocą jednego przewodu
- daleki zasięg przesyłu danych, bo aż do 500 m
- bezstratna, pozbawiona szumów transmisja sygnału
AHD (Analog High Definition)- najbardziej niedoceniana technologia transmisji sygnału dająca ogromne możliwości, jest nową technologią gdyż została wprowadzona do produkcji pod koniec 2014 roku. Systemy AHD zapewniają transmisję w wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem standardowych przewodów i złącz typowych dla analogowych systemów monitoringu wizyjnego. Do przesyłu danych możemy wykorzystać skrętkę lub kabel koncentryczny.
Główne zalety technologii AHD:
– możliwość przesyłu sygnału wideo, audio i zasilania za pomocą jednego przwodu
– daleko zasięg przesyłu danych bo aż do 500m
– bezstratna, pozbawiona szumów transmisja sygnału
Warto dodać, że technologia AHD stanowi w pełni otwarty standard, ponieważ firma Nextchip udostępniła swoje rozwiązanie innym firmom z branży. W przeciwieństwie do HD-TVI oraz HD-CVI, gdyż dystrybuowane są one tylko przez firmy, które wprowadziły je na rynek(odpowiednio: Hikvision i Dahua).
CVBS (Composite Video Baseband Signal) czyli zespolony sygnał wizji, jest formatem analogowego sygnału wideo, standardowo zakańczany jest on złączem typu RCA. „Sygnał ten jest przesyłany w jednym ze standardowych systemów kolorowej telewizji analogowej NTSC, PAL lub SECAM.
Ze względu na niską jakość obrazu wprowadzono S-Video, popularne głównie w Ameryce Północnej oraz złącze SCART w Europie i jego odpowiednik JP-21 w Japonii, zdolne do przesyłania sygnału Composite video, S-Video oraz jeszcze lepszego RGB.”
IP (Internet Protocol) jest to technologia wykorzystująca skrętkę jako medium transmisyjne do przesyłu informacji a nawet zasilania systemu poprzez technologię PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe, itp.
Najważniejsze cechy PoE:
- -transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód zmniejsza koszty okablowania i instalacji
- gwarantowany minimalny zasięg 100 m przy użyciu odpowiedniego okablowania
- wysokie bezpieczeństwo dzięki transmisji niskim napięciem oraz procedurom badania łącza i urządzenia
- zabezpieczenia przed podłączeniem napięcia do urządzeń niezgodnych ze standardem łatwość instalacji
- wsteczna kompatybilność ze starszymi wersjami.
Wracając do technologii IP, system standardowo składa się z rejestratora oraz kamer, które zostają podłączone do switcha połączonego z rejestratorem. Switch może od razu pełnić funkcję zasilania kamer jeżeli obsługuje standard PoE. W tej technologii mamy możliwość przesyłania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości nawet do 4K. Kamery IP mają wiele ciekawych rozwiązań, obsługują analizę obrazu, połączenie WiFi czy zapis na karcie pamięci(SD). W kamerach coraz częściej występuje wbudowany mikrofon, a dźwięk przesyłany jest tym samym przewodem co obraz i zasilanie.
W tym artykule zostały opisane podstawowe standardy komunikacji w instalacjach monitoringu. Decydując się na montaż instalacji CCTV warto zapoznać się z powyższą treścią. Przy kolejnym wpisie pochylimy się nad rozdzielczościami obrazu od 1MPx po 4K.