Chcąc nadążyć za zmianami rynkowymi i uzyskać przewagę konkurencyjną, przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po niestandardowe rozwiązania w zakresie zatrudniania pracowników. Jednym z nich jest outsourcing zespołów IT. Daje on firmie wymierne rezultaty, pod warunkiem że trafią do niej specjaliści najwyższej klasy. Jak wybrać odpowiednich fachowców? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Na czym polega outsourcing zespołów IT?

 

reklama

Współcześnie trudno prowadzić biznes bez wsparcia informatycznego. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca jest zmuszony do utrzymywania działu IT i ponoszenia w związku z tym dużych kosztów. Z powodzeniem może bowiem korzystać z zewnętrznych zasobów, zwłaszcza jeśli do wdrożenia ma określony projekt. W takim przypadku staje jednak przed nie lada wyzwaniem, jakim jest skompletowanie zespołu specjalistów IT.

Wymaga to m.in. uruchomienia procesu rekrutacji, co zwiększa koszty funkcjonowania firmy i pochłania sporo czasu. Na szczęście, nie jest to jedyna opcja, z której przedsiębiorca może skorzystać. Z odsieczą przychodzi outsourcing zespołów IT, który polega wynajmie kompletnego zespołu ekspertów IT. Jednak i to rozwiązanie wymaga pewnego zaangażowania. Co należy zrobić, aby wybrać odpowiednich fachowców?

Outsourcing zespołów IT – jak wybrać ekspertów?

 

Żeby zespół specjalistów IT spełniał oczekiwania przedsiębiorcy, musi on w pierwszej kolejności precyzyjnie określić swoje potrzeby. Podstawową kwestią jest ustalenie z ilu i jakich specjalistów powinien składać się zespół. Programista, grafik komputerowy i tester oprogramowania? A może webdeweloper, specjalista ds. SEO i project manager?

Jeśli nie jesteś do końca pewien, kogo potrzebujesz, nie musisz się obawiać. Wystarczy, że skontaktujesz się z usługodawcą i opowiesz o swoim projekcie, a wspólnie z konsultantem technicznym ustalicie Twoje zapotrzebowanie i optymalny skład zespołu zarówno pod względem liczby specjalistów, jak i ich kompetencji.

Pamiętaj, że zawsze masz możliwość odrzucenia kandydatury któregoś z członków zespołu, jeśli nie odpowiada ona Twoim wymaganiom. Możesz nawet wymienić specjalistę już w trakcie trwania projektu. Dzięki temu do minimum ograniczasz ryzyko błędów czy też opóźnień spowodowanych niewłaściwą postawą pracownika.

O czym pamiętać, zatrudniając zespół ekspertów IT?

 

Wynajęcie całego zespołu IT to nie lada wyzwanie, dlatego zanim zaakceptujesz team, poproś o portfolio zrealizowanych przez niego projektów. Stanowić będzie ono dowód na to, że poszczególni pracownicy współpracowali już ze sobą. Dzięki temu zyskasz pewność, że są ze sobą zgrani i nie położą projektu przez indywidualne niesnaski. Jeżeli Twoje wymagania są specyficzne, może się okazać, że członkowie zespołu jeszcze ze sobą nie współpracowali.

Wbrew pozorom nie oznacza to, że na pewno nie odnajdą wspólnego języka. Podczas kompletowania zespołu firma świadcząca usługi outsourcingu ekspertów IT bierze bowiem pod uwagę nie tylko doświadczenie, kompetencje twarde i wiedzę merytoryczną, ale także kompetencje miękkie. Umiejętność pracy w grupie, komunikatywność i zdolność krytycznego myślenia to cechy najbardziej pożądane, jeśli chodzi o pracę w zespole.

W tej kwestii warto polegać na specjalistach HR. Wiedzą oni bowiem, jak zweryfikować u kandydatów kompetencje miękkie, a tym samym odpowiednio skompletować zespół. Usługodawca zadba również o optymalny podział obowiązków, dzięki czemu każdy ekspert będzie wiedział, za co konkretnie odpowiada. Oczywiście, możesz wpływać na ten aspekt, ustalając własne zasady.

Outsourcing zespołu IT to rozwiązanie, które może przynieść przedsiębiorstwu wymierne rezultaty. Z jednej strony zapewnia dostęp do fachowej wiedzy, umiejętności i doświadczenia specjalistów, a z drugiej pozwala ograniczyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa i czas, który w przypadku kompletowania zespołu na własną rękę trzeba byłoby poświęcić na przeprowadzenie rekrutacji. Nic więc dziwnego, że jest to coraz częściej wybierana opcja.

źródło: Teamquest.pl –  rekrutacja IT praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj inne:

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

Telewizory 4K – inteligentne, piękne i niedrogie

W dzisiejszych czasach na rynku elektronicznym znaleźć możemy wiele różnych telewizorów. Posiadają…

Gdzie znajdują zastosowanie słupki ostrzegawcze?

Słupki ostrzegawcze mają za zadanie przede wszystkim zwracać uwagę na zagrożenie i…

Gromadzenie dużej ilości odpadów — jak je zorganizować

Składowanie odpadów to problem dużych inwestycji budowlanych i robót porządkowych. Jak zorganizować…