Rozwój technologiczny cały czas trwa, przez co na rynku pojawiają się regularnie nowe rozwiązania mające na celu ułatwienie i podniesienie komfortu życia. Coraz więcej firm oferuje te w zakresie inteligentnego domu. Można mówić o inteligentnym oświetleniu, ogrzewaniu, roletach, sprzętach RTV i AGD. Bez wątpienia wszystko to wiąże się z wieloma korzyściami, ale też z niemałymi kosztami. Należy wobec tego dobre określić swoje potrzeby, oczekiwania, preferencje i możliwości finansowe. Pora zastanowić się nad tym, jakie zalety ma inteligentny dom i jak zacząć integrację systemów, aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości.
Dlaczego warto dążyć do posiadania inteligentnego domu?
Inteligentny może być nie tylko człowiek, ale też coraz częściej mówi się o inteligentnej technologii. Rosnącą popularnością cieszą się systemy inteligentnego domu, do którego można podłączyć wielorakie odbiorniki i czujniki, po czym wszystkie zaprogramować zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Sterowanie domem jeszcze nigdy nie było tak łatwe i wygodne, jak właśnie przy użyciu innowacyjnych rozwiązań smart. Chodzi tutaj o zautomatyzowanie wielu procesów, aby zaoszczędzić czas i pieniądze, podnieść komfort życia i zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Możliwe staje się sterowanie domem w dowolnym momencie i miejscu, w pełni zdalnie, nawet przebywając daleko poza domem, w zupełnie innej miejscowości. W każdej chwil sprawdzimy, co dzieje się w domowym zaciszu pod naszą nieobecność.
Sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu
W przypadku inteligentnego domu można sterować ogrzewaniem, oświetleniem czy multimediami, a wszystko to z poziomu smartfona czy tabletu. Czy można mówić o jeszcze większym komforcie? Kolejną zaletą będzie energooszczędność, wystarczy dobrze wykonać i skonfigurować system, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Możemy kontrolować też zużycie wody czy gazu. Jeśli zostanie wykryta jakakolwiek nieprawidłowość, użytkownik zostanie o tym fakcie natychmiast poinformowany. Znika nawet problem z pozostawianiem zapalonych świateł przez przypadek w nieużywanych pomieszczaniach. Smart home wyłączy je samoczynnie. Posiadanie inteligentnego domu przekłada się na większe bezpieczeństwo – dotyczy to nie tylko samej nieruchomości, ale też domowników. Po wykryciu czegoś niebezpiecznego zostanie automatycznie uruchomiony alarm i poinformowane biuro ochrony czy straż pożarna. Można zaprogramować go w taki sposób, aby zapewnić sobie optymalne warunki do życia, łącznie ze zmianą barwy i natężenia światła czy temperaturą otoczenia.
Inteligentny dom – co możemy integrować?
System inteligentnego domu warto zintegrować z przeróżnymi czujnikami i odbiornikami. Można go połączyć z wielorakimi instalacjami – systemem grzewczym i alarmowym, oświetleniem, wentylacją i rekuperacją, urządzeniami RTV i AGD, żaluzjami i roletami, furtkami i bramami, systemami nawadniania ogrodowego, kamerami IP, gniazdami sieciowymi.