Studenci borykają się z wieloma problemami, które mają duży wpływ na ich zdrowie psychiczne. Ciągła presja na jak najlepsze wyniki, rywalizacja z innymi osobami na uczelni, nierzadko trudności z rozpoczęciem dorosłego życia – wszystko to sprawia, że niektórzy potrzebują profesjonalnego wsparcia. Zapewnić może je dobry psychoterapeuta. Poniżej wyjaśniamy, jak i w czym jest w stanie pomóc i kiedy warto się do niego udać.
Kiedy studenci zgłaszają się do psychoterapeutów?
Trudno w kilku słowach określić, czego dotyczy „typowa” psychoterapia dla studentów. Osoby te zgłaszają się do specjalistów z wieloma bardzo zróżnicowanymi problemami. I nic w tym dziwnego – każdy jest bowiem inny i na każdego inaczej wpływają codzienne sytuacje na uczelni, w domu, czy też w pierwszej pracy.
Możemy jednak wskazać kilka spraw, które najczęściej dotykają studentów. Na takiej liście na pewno znajdzie się:
- niska samoocena,
- trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami,
- depresja,
- problemy z radzeniem sobie z presją i niepowodzeniami,
- stany lękowe,
- kłopoty z koncentracją,
- brak umiejętności odnalezienia się w grupie,
- wątpliwości dotyczące obranej ścieżki edukacji.
W trakcie studiów pojawiają się także pierwsze zawody miłosne. Znać o sobie dać mogą ponadto zaburzenia seksualne lub pewne ograniczenia, które nie pozwalają studentom poradzić sobie z szeroko pojętym życiem miłosnym.
Gdy więc masz do czynienia z tego typu (lub innymi) trudnościami, nie bój się prosić o pomoc. Nigdy nie należy lekceważyć złego stanu psychicznego, ponieważ może on negatywnie wpłynąć na codzienne życie, a w skrajnych przypadkach powodować myśli samobójcze.
Na czym polega psychoterapia dla studentów?
Pierwsza wizyta w gabinecie pozwala psychoterapeucie zapoznać się z sytuacją studenta, a także jego problemami. Służy ona też wypracowaniu odpowiednich relacji na linii specjalista – pacjent. Możesz zatem spodziewać się standardowych pytań odnośnie Twojej aktualnej sytuacji, jak również tego, co trapi Cię na co dzień.
Terapeuci często pozostawiają pole do wypowiedzenia się studentom. Mogą oni dokładnie, na spokojnie opowiedzieć o swoim życiu i tym, z czym przyszli do gabinetu. Do tego dochodzą zwykle pytania uzupełniające.
Następnie specjalista przedstawia, jak będzie wyglądać terapia. Nie musi być ona wcale skomplikowana, ani długotrwała. Wiele zależy tutaj bowiem od samego pacjenta. Czasem wystarczy kilka spotkań, w trakcie których odpowiednio przedyskutowane zostaną wszelkie problemy. Innym razem sytuacja wymaga poświęcenia większej ilości czasu na wypracowanie mechanizmów radzenia sobie ze zgłaszanymi trudnościami.
Psychoterapeuta dla studentów – gdzie szukać pomocy?
W sieci często pojawiają się pytania o to, jak znaleźć dobrego terapeutę. Zadają je także studenci. Na pewno nie należy decydować się na pierwszą lepszą ofertę, która mieści się w posiadanym budżecie. Koniecznie sprawdź, z jakimi fachowcami masz do czynienia i w czym się specjalizują.
W pierwszej kolejności warto brać pod uwagę oczywiście te osoby, których oferta skierowana jest właśnie do studentów. Dzięki temu zyskujesz pewność, że terapeuta jest zaznajomiony z typowymi problemami młodych ludzi i wie, jak można im pomóc.
Wiele przydatnych informacji znajdziesz w opiniach publikowanych przez pozostałych pacjentów. Często skupiają się one na tym, jaka atmosfera panuje w gabinecie i jak psychoterapeuta odnosi się do swoich pacjentów. Na tej podstawie łatwiej można stwierdzić, czy będzie on dobrym wyborem, czy też lepiej szukać gdzie indziej.
Decydująca okaże się także pierwsza wizyta. W jej trakcie ocenisz, czy specjalista faktycznie zna się na rzeczy i rozmowa z nim Ci pomaga. Jeśli nie, zrezygnuj i kontynuuj poszukiwania. Na pewno nie warto zrażać się, ponieważ na rynku działa wielu psychoterapeutów, którzy mogą pomóc.