Pewne nie raz zetknęliśmy się z pojęciem inteligentny dom lub zintegrowane systemy sterowania. Mimo, iż owe modułowe lub całościowe systemy są i w naszym kraju już standardem, nadal wiedza o nich obarczona jest wieloma nieporozumieniami lub wręcz mitami. Mimo wszystko warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, na temat tego jak chociażby działa sterowanie ogrzewaniem w domu jednorodzinnym czy też, jak funkcjonuje sterowanie oświetleniem.
Unowocześniamy nasz dom, czyli sterowanie roletami lub oświetleniem za nieduże pieniądze
Jak się możemy spodziewać sterowanie roletami w domu za pomocą aplikacji w naszym smartfonie lub specjalnie przygotowanym pilotem niepomiernie ułatwia nam życie. Nie każdy jednak wie, iż w czasie jesiennej lub zimowej wietrznej pogody pomieszczenia z rozsuniętymi roletami potrafią się szybciej wychładzać. Ustawienia systemowe, ustawione odpowiednio wcześniej pozwolą monitorować i kontrolować natężenie siły wiatru oraz temperaturę zewnętrzną (za pomocą instalowanych na zewnątrz czujników), by w odpowiednim momencie zainicjować sterowanie roletami i rozsunąć je, gdy nas nie ma w domu. Dzięki temu koszty ogrzewania mogą być mniejsze. Kolejne ułatwienie, to sterowanie roletami w słoneczne dni – czujniki odbiorą odpowiednie natężenie światła słonecznego, by wyręczyć nas podczas pracy rolet.
Rzecz jasna, predefiniowany wcześniej system pozwoli nam ustawić sterowanie oświetleniem, na każdą ewentualność; gdy chcemy doświetlić podjazd przed naszym przybyciem z pracy wieczorową porą lub gdy chcemy się powoli wybudzić z wieczornej drzemki. Wiele skomunikowanych systemów jest też wyposażonych w czujniki, które wykryją ruch wewnątrz budynku, co szczególnie przyda się, gdy zaspani będziemy chcieli opuścić na chwilę sypialnię lub dostrzeże ruch na zewnątrz, by zapalić światła ogrodowe, co zwiększy bezpieczeństwo. Sterowanie oświetleniem nigdy nie było tak proste. Nie zapominajmy, że automatyczne sterowanie oświetleniem, to według fachowców od tematyki smart domów, oszczędność rzędu od 23 do nawet 35%, a wszystko to dzięki automatycznemu wyłączeniu zbędnych lamp.
W systemie skomunikowanym także i sterowanie ogrzewaniem jest możliwe
Tak naprawdę dom inteligentny składa się ze współdziałających ze sobą modułów, które w każdej chwili możemy odłączyć, ale także system można rozbudować o kolejne komponenty. Kontaktują się one z jednostką centralną drogą radiową, a poszczególne urządzenia „uzbrojone” są w nadajniki i odbiorniki. Oczywiście światło, sterowanie ogrzewaniem domu może zostać włączone jeszcze przed naszym przybyciem do domu, a z oddali możemy sterować urządzeniami, które wydają nam się niepotrzebne wdanym momencie. Wszystko zależy oczywiście od funkcjonalności aplikacji sterującej, którą wybraliśmy do zdalnej obsługi całego systemu. Wszystkie działania, jakie podejmą dane urządzenia (wykonane na odbiornikach systemu) są zainicjowane przez, wspomnianą już wyżej, tzw. centralę sterującą, którą uznać możemy za mózg całego systemu. To ona rozdziela sygnały do urządzeń całego domu i otrzymuje od nich informacje zwrotne o wykonanym zadaniu lub dane z ich czujników, np. sterowanie ogrzewaniem zostanie wprawione w ruch, gdy centrala otrzyma informację o spadku temperatury wewnątrz pomieszczeń.