Tłoczenie to nic innego jak szereg różnorodnych procesów związanych z obróbką plastyczną, które są realizowane głównie na zimno. Stosuje się je, aby rozdzielać różne kształty, czy łączyć ze sobą materiały. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tłoczenia blaszek. Jeśli wykonywana przez Ciebie profesja wymaga częstego tłoczenia blaszek, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Tłoczenie – najważniejsze informacje

Proces tłoczenia odbywa się za pomocą specjalistycznych maszyn, które nazywa się tłocznikami. Zwykle podczas tego typu obróbki potrzebne są także prasy hydrauliczne lub mechaniczne.

reklama

Warto także zaznaczyć, że zupełnie inną kwestią są procesy tłoczenia w trakcie, których nie rozdziela się materiału. Chodzi tutaj o kształtowanie.

Tłoczenie z wysokimi prędkościami odkształcania

Warto zaznaczyć, że istnieje specjalny rodzaj tłoczenia, podczas którego znaczenie mają wysokie prędkości odkształcania. W trakcie takiego procesu trzeba wykorzystać:

  1. energię fali uderzeniowej, która powstaje w momencie, w którym detonuje się materiały wybuchowe lub kiedy dochodzi do wyładowania elektrycznego,
  2. ciśnienie, które się wytwarza w czasie spalania wszelkich materiałów wybuchowych lub różnego rodzaju mieszanek gazowych,
  3. energię z pola elektromagnetycznego

Tłoczenie – jakie działania obejmuje?

Tłoczenie blaszek to działanie obejmujące szereg najróżniejszych czynności. Można go podzielić na:

  • kształtowanie,
  • cięcie,
  • łączenie

Tłoczone mogą być wszelkie płyty, folie, blachy czy inne przedmioty o różnej grubości.

Tłoczenie polegające na cięciu może dotyczyć dziurkowania, nacinana, odcinania, okrawania, rozcinania, czy wycinania z danego materiału. Można także wygładzać. Z kolei kształtowanie to bardziej skomplikowana kwestia.

W wyniku tego typu działania można wyróżnić bardzo dużo możliwości np. dogniatanie, odciąganie, przebijanie, prostowanie, punktowanie, skręcanie, zwijanie, wybijanie, wyciąganie, zaginanie, zawijanie, wyciskanie i wiele innych.

Tłoczenie – zastosowanie

Tłoczenie blaszek to proces, który ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Przede wszystkim sprawdzi się do wytwarzania części, które następnie będą wykorzystane w różnych maszynach i urządzeniach.

Elementy, które powstają w procesie tłoczenia to także pojedyncze detale dekoracyjne, modernizujące jakąś przestrzeń lub maszyny, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu.

Warto zaznaczyć, że dzięki procesowi tłoczenia można skutecznie zminimalizować ilość odpadów technologicznych, a co za tym idzie zaoszczędzić sporo materiału, szczególnie jeśli mowa o większych zakładach produkcyjnych.

Teraz wiesz już, na czym konkretnie polega usługa tłoczenia blaszek. Musisz jednak koniecznie mieć na uwadze to, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się nowymi technologiami oraz narzędziami, gdyż tylko wtedy będziesz mógł mieć stuprocentową pewność, że zlecona przez Ciebie usługa znakowania zostanie wykonana fachowo.

Przeczytaj inne:

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

Telewizory 4K – inteligentne, piękne i niedrogie

W dzisiejszych czasach na rynku elektronicznym znaleźć możemy wiele różnych telewizorów. Posiadają…

Gdzie znajdują zastosowanie słupki ostrzegawcze?

Słupki ostrzegawcze mają za zadanie przede wszystkim zwracać uwagę na zagrożenie i…

Gromadzenie dużej ilości odpadów — jak je zorganizować

Składowanie odpadów to problem dużych inwestycji budowlanych i robót porządkowych. Jak zorganizować…