Do kontuzji i urazów łokcia może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej jest to upadek, mocne uderzenie o twarde przedmioty, jak również przeciążenie spowodowane aktywnością fizyczną lub rodzajem wykonywanej pracy zawodowej. Osoby, które zaobserwowały obrzęk, ograniczenie ruchomości, długo utrzymujące się zasinienie bądź krwiak, powinny udać się na USG ortopedyczne. Przeprowadzone badanie USG stawu łokciowego może pomóc w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu medycznym.

Dlaczego wykonuje się USG łokcia i czemu to badanie jest tak ważne?

Wskazaniem do wykonania USG stawu łokciowego są wszelkiego typu urazy w jego obrębie. Mogą one wynikać z aktywności fizycznej lub zawodowej, a także zmian zwyrodnieniowych czy też doznanego urazu bądź kontuzji, w wyniku różnego typu wypadków. Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie stawu łokciowego objawiające się dotkliwym, długotrwale utrzymującym się bólem i obrzękiem, ograniczeniem ruchomości, czy też zasinieniem bądź krwiakiem, wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się badaniu, tj. USG stawu łokciowego. Jest ono skuteczną metodą diagnostyczną. Dzięki USG stawu łokciowego, można prawidłowo ocenić stopień i rodzaj uszkodzenia stawu. USG łokcia pomaga zidentyfikować zerwanie ścięgna mięśnia. Do tego urazu dochodzi często u sportowców, szczególnie sylwetkowych, którzy w swoim planie treningowym, wprowadzają ćwiczenia ze znacznym obciążeniem. Zerwanie mięśnia dwugłowego jest wskazaniem do podjęcia natychmiastowego leczenia. Dzięki USG stawu łokciowego można także ocenić wysięk wewnątrz stawowy, a także zdiagnozować rozległość stanów zapalnych kaletek czy nadkłykci.

reklama

Ultrasonografia stawu łokciowego – pomoc w ocenie skutków wypadków, kontuzji i urazów

Ultrasonografia w obrębie stawu łokciowego pozwala zidentyfikować liczbę i wielkość torbieli, a także wszelkiego typu zmian o charakterze zwyrodnieniowym, które pojawiają się u osób w różnym wieku, nie tylko seniorów. USG stawu łokciowego jest wskazane także do zdiagnozowania jamy stawu, zarysu chrząstek, obrazu ścięgien, zarysu kości, obrazu torebki stawowej i więzadeł. Ma to szczególne znaczenie u osób zawodowo zajmujących się uprawianiem sportu, które cierpią na liczne kontuzje i urazy stawu łokciowego bądź też są w trakcie procesu rehabilitacji, czy rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Ultrasonografia stawu łokciowego jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjenta w każdym wieku. Zaleca się jego wykonywanie również u dzieci, które doznały urazu na zajęciach sportowych bądź w czasie zabawy. Upadek z niewielkiej wysokości lub potknięcie się i zahaczenie o twarde przedmioty może spowodować powstanie mikrouszkodzeń w stawie łokciowym. Brak rzetelnej oceny wszelkiego typu zmian, jakie są konsekwencją wypadku, może prowadzić do dalszych komplikacji, a nawet pojawienia się różnego typu schorzeń, obejmujących torebkę stawową, ścięgna czy więzadła.

USG łokcia u osób ze zwyrodnieniami stawów

Regularnie przeprowadzane USG łokcia u osób borykających się ze zmianami zwyrodnieniowymi, może pomóc w dobraniu odpowiedniego leczenia, zabiegów rehabilitacyjnych, a nawet zmianie dotychczasowej terapii. Jest to wskazane u wszystkich osób, które zaobserwowały u siebie zwyrodnienia w obrębie stawów łokciowych i kolanowych. USG łokcia jest podstawowym badaniem identyfikującym większość patologii tkanek miękkich, które otaczają staw łokciowy. To badanie, które pomaga wykryć trudny do leczenia zespół łokcia tenisisty.

Poddanie się badaniu USG łokcia jest wskazane u osób, które odczuwają nerwobóle niewiadomego pochodzenia. W trakcie ultrasonografii stawu łokciowego można dokładnie prześledzić przebieg nerwów i zidentyfikować, czy gdziekolwiek istnieje ucisk czy uwięźnięcie nerwu na poziomie struktur stawu łokciowego.

Badanie ultrasonograficzne łokcia przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę z zakresu ortopedii. Dzięki temu, może on ocenić rodzaj i liczbę zmian, jakie występują na danym obszarze. Wyniki te mogą posłużyć jako materiał pomocny w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu. Nierzadko badanie USG łokcia może pomóc w uniknięciu zabiegów operacyjnych lub być kluczowym wskazaniem do ich przeprowadzenia – szczególnie gdy kontuzja bądź patologiczne zmiany, mogą w konsekwencji doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu łokciowego.

USG stawu łokciowego pomaga w diagnostyce bólu łokcia, a także jest zalecane, gdy pacjent zauważa zmniejszenie siły mięśniowej ramienia bądź przedramienia. Badanie USG ocenia także rozległość zmian zwyrodnieniowych stawu łokciowego.

Przeczytaj inne:

Wkładki ortopedyczne a płaskostopie – co warto wiedzieć?

Najczęściej przez długi czas nie daje o sobie znać, by w końcu…

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?…

Jakie korzyści niesie ze sobą leczenie uzależnień w profesjonalnym ośrodku?

Czy zmagasz się z uzależnieniem i szukasz profesjonalnej pomocy? Czy obawiasz się,…

Instalacje do gazów medycznych w szpitalach

W ostatnim czasie, więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę z tego, że…