Najczęściej przez długi czas nie daje o sobie znać, by w końcu utrudnić normalne funkcjonowanie. Płaskostopie, bo o nim mowa, pozostaje niezauważone, aż do momentu gdy wywołuje ból i dyskomfort. Czy wówczas na ratunek jest już za późno? Okazuje się, że nie. Jednym ze sposobów na pozbycie się dolegliwości z nim związanych są wkładki ortopedyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Płaskostopie – co to za schorzenie? Jakie są jego przyczyny?

 

reklama

Płaskostopie (a właściwie płaskostopie poprzeczne) to schodzenie, z którym boryka się wiele osób. Przez długi czas może jednak pozostawać niezauważone, przez co po pomoc ortopedyczną zgłaszają się chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Wówczas dyskomfort i ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego ukojenia trzeba szukać szybko. Wkładki ortopedyczne sprawdzają się wówczas doskonale.

Wada może być uwarunkowana genetycznie, ale częściej wynika z nieprawidłowych nawyków i bodźców, np. noszenia za małego obuwia lub butów na obcasie. W efekcie dochodzi do zmiany punktów podparcia stopy z podłożem, konsekwencją czego jest spłaszczenie łuku poprzecznego. To z kolei prowadzi do rozejścia się kości śródstopia oraz poszerzenia przedniej części stopy.

Płaskostopiu sprzyja nie tylko noszenie określonego obuwia, ale również nadwaga. Do spłaszczenia łuku poprzecznego może dojść także na skutek zaburzeń hormonalnych, urazów oraz chorób, np. palucha koślawego czy też reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dolegliwości związane z płaskostopiem

 

Jak zostało wspomniane, w początkowej fazie płaskostopie nie daje o sobie żadnych sygnałów – nie boli, nie wywołuje dyskomfortu. Cały czas jednak postępuje. W końcu w przedniej części pojawiają się bolesne odciski i nagniotki. Następnie płaskostopie wywołuje zapalenie stawów śródstopowo-palcowych, którego efektem jest ból stóp pojawiający się podczas chodzenia, a także stawania na palcach i po włożeniu wysokich butów.

Wśród objawów płaskostopia można również wymienić puchnięcie stóp, ból łydek oraz ból kręgosłupa. Co więcej, stopy stają się również wyraźnie szersze.

Wkładki ortopedyczne a płaskostopie – leczenie schorzenia

 

Żeby uniknąć pogłębiania się schorzenia, poprawić kondycję stóp i umożliwić sobie normalne funkcjonowanie, warto stosować wkładki ortopedyczne. Odpowiednio dobrane uzupełnią spłaszczone łuki i przywrócą stopom prawidłowe ustawienie. Zapewnią również prawidłowe rozłożenie nacisku stóp na podłoże. W efekcie:

  • niwelują ból i dyskomfort,
  • odciążają i stabilizują stopę,
  • redukują opuchliznę.

W przypadku płaskostopia wykorzystuje się m.in. wkładki ortopedyczne z pelotami. Pogłębiają one bowiem łuk poprzeczny stopy, a także sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy ciała i zapewniają odpowiedni rozkład jego ciężaru.

Żeby poprawić zdrowie stóp, należy wyeliminować czynniki, które sprzyjają pogłębianiu się schorzenia. Oznacza to m.in. unikanie butów na wysokich obcasach, a w razie konieczności zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wskazane jest również wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, które mają wzmocnić więzadła i mięśnie. Systematyczny trening pozwala nawet skorygować ułożenie łuku poprzecznego. Odciąża stopy i zmniejsza ból.

Kolejną z metod leczenia płaskostopia jest kinesiotaping. Polega ono na plastrowaniu stopy i stawu skokowego przy pomocy specjalistycznych taśm. Wspierają one stopę, stabilizują ją, a także działają odciążająco. W efekcie redukują ból i dyskomfort. Chory może się również zdecydować na leczenie operacyjne. W jego ramach koryguje się ułożenie kości stopy, co pozwala odtworzyć jej naturalne wysklepienie.

Płaskostopie to uciążliwe schorzenie, które nieleczone może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Puchnięcie, dyskomfort i ból stóp to sygnały alarmowe, których nie warto bagatelizować. Im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym lepiej. Lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia i niwelowania dolegliwości. Wśród stosowanych rozwiązań często wymieniane są wkładki ortopedyczne. Zapewniają one prawidłowe ułożenie stóp, dzięki czemu redukują ból i dyskomfort do minimum.

źródło: crsrehabilitacja.pl – Centrum Rehabilitacji Sportowej Warszawa

Przeczytaj inne:

USG stawu łokciowego – wybierz przy urazie

Do kontuzji i urazów łokcia może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej jest…

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?…

Jak leczyć zgrzytanie zębów?

Zgrzytanie zębów, medycznie określane jako bruksizm, to nie tylko problem dotyczący stanu…

Jakie korzyści niesie ze sobą leczenie uzależnień w profesjonalnym ośrodku?

Czy zmagasz się z uzależnieniem i szukasz profesjonalnej pomocy? Czy obawiasz się,…