Paliwa kopalniane powoli znów stają się skamieliną. Rosnąca potrzeba uporania się z problemem zmiany klimatu oraz spadające ceny odnawialnych źródeł energii powodują odejście od tradycyjnych modelów energetycznych, opartych na węglu.
Raport wydany w czerwcu przez CDP (projekt odejścia od węgla, z ang. Carbon Disclosure Project) ujawnił, że 225 z 500 największych firm na świecie odnotowały $2.1 biliona w projektach powiązanych ze zmianą klimatu oraz dekarbonizacją ekonomii globalnej. Głównie dotyczą one mało emisyjnych dóbr i usług, źródeł energii odnawialnej oraz zwiększenia wydajności zasobów.
Dla większości przedsiębiorstw tańsze jest zapobieganie ryzykom klimatycznym, niż naprawianie wyrządzonych szkód. Potencjalne możliwości mało emisyjnych źródeł energii są niemal siedmiokrotnie bardziej wartościowe niż koszt ich realizacji, przez co jest to świetna możliwość inwestycyjna dla przedsiębiorstw przez następne dekady.
Odnawialne źródła energii zmieniają podejście do energetyki
Jednym z oczywistych znaków przemiany – i jednocześnie jedną z najlepszych możliwości złagodzenia ryzyka klimatycznego – jest zwiększenie użycia odnawialnych źródeł energii. Międzynarodowa Agencja Energetyczna zawiadamia, że “świat mógłby zainstalować więcej niż 1 bilion watów odnawialnej energii” pomiędzy 2018, a 2023 rokiem, “więcej niż całkowita, obecnie generowana pojemność energetyczna w Unii Europejskiej.”
Według przygotowanego przez BloombergNEF raportu Perspektywy Nowej Energii (z ang. New Energy Outlook), panele słoneczne oraz instalacje wiatrowe już teraz są tańsze w zbudowaniu niż nowe elektrownie węglowe lub gazowe w 2/3 państw na ziemi, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Niemczech i Australii. Do 2030 roku trend ten obejmie już cały świat.
Bardziej elastyczne generowanie prądu
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii jest także polepszone dzięki udoskonalonym i coraz bardziej przystępnymi akumulatorom do przechowywania energii elektrycznej, które, podobnie jak panele solarne oraz instalacje wiatrowe, odnoszą spadek cen.
Lepsze magazynowanie energii oznacza, że pojemność elektryczności jest coraz bardziej zdolna do bezproblemowego zasilania, nawet gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. A do 2030 roku szacuje się, że koszt akumulatorów spadnie o 67%.