Badanie ścieków, a także tak zwanych osadów ściekowych, wykonywane jest w wielu sytuacjach i miejscach, przede wszystkim w sektorze przemysłowym, jak również przez przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne. Zastosowanie mają różne przepisy prawne, w których łatwo można się pogubić. W takiej sytuacji warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Mowa tutaj zarówno o firmach oferujących konsulting środowiskowy, jak i przeprowadzających niezbędne pomiary.

Kto powinien badać ścieki? Z czego wynika obowiązek?

 Trudno wskazać wszystkie przepisy z tego obszaru, jednak na pewno należy wspomnieć o podmiotach działających w sektorze przemysłowym, które odprowadzają ścieki przemysłowe, a także posiadają niezbędne pozwolenia wodnoprawne. Zgodnie z aktualnymi zasadami, mają one obowiązek przeprowadzania badań okresowych, dotyczących ilości oraz jakości ścieków odprowadzanych do ziemi lub do wód. Tyczy się to również przedsiębiorstw działających w branży wodociągowej i kanalizacyjnej.

reklama

Warto w tym miejscu podkreślić, że konieczność wykonywania pomiarów wynika nie tylko z zapisów wybranych rozporządzeń. Wskazują na nie ponadto pozwolenia wodnoprawne oraz sam proces ich wystawiania. W większości przypadków wyniki badań muszą zostać załączone do wniosku.

Jakość ścieków musi zostać sprawdzona również podczas przygotowywania dokumentów hydrogeologicznych i w trakcie kopania studni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a badania ścieków

 W sieci często można spotkać się z pytaniami o to, czy obowiązek zlecania omawianych badań dotyczy też przydomowych oczyszczalni ścieków. Nie muszą one być realizowane, ale tylko wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  • przydomowa oczyszczalnia ścieków produkuje maksymalnie 5 m3 ścieków na dobę,
  • właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków posiada potwierdzenie, że oczyszczanie ścieków odbywa się na podstawie wskaźników właściwych dla wskazanego obszaru.

Jeśli natomiast przydomowa oczyszczalnia nie działa w sposób prawidłowy lub zachodzi takie podejrzenie, właściwe organy przeważnie nakazują wykonanie takiego badania. Gdy wykaże ono ewentualne nieprawidłowości, właściciel będzie musiał dokonać niezbędnych poprawek. W niektórych sytuacjach nakładane są również kary finansowe.

Badania jakości ścieków – komu powinny zostać zlecone?

 Jeśli nie masz pewności, czy dotyczy Cię obowiązek przeprowadzenia pomiarów ścieków lub nie wiesz, na jakiej zasadzie się one odbywają, skorzystaj z usług świadczonych przez doradców. Wyjaśnią Ci oni wszystkie kwestie z tym związane, a także przedstawią niezbędny plan działania.

Do specjalistów musisz zgłosić się również w celu wykonania samych badań. Zajmują się oni pomiarem zarówno ścieków komunalnych, jak i przemysłowych, opadowych oraz roztopowych. Firmy pobierają niezbędne próbki, a następnie przewożą je do laboratoriów.

Co oczywiste, warto w tym przypadku decydować się na usługi świadczone przez doświadczone i odpowiednio sprawdzone podmioty. Powinny one dysponować nie tylko właściwym sprzętem, ale też pojazdami przystosowanymi do przewożenia próbek ściekowych. To między innymi od tego właśnie zależy skuteczność oraz ważność realizowanych pomiarów.

Ile kosztuje badanie ścieków?

 Skoro wiesz już, do kogo zgłosić się w celu zlecenia badania ścieków, pora przejść do kosztów. Cena  zależna jest od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj poboru,
  • ilość punktów poboru,
  • liczba próbek,
  • zakres badanych parametrów.

Wszystko to oznacza, że wycena przeważnie jest przygotowywana indywidualnie, na podstawie zgłoszenia oraz wszelkich przekazanych informacji. To samo zresztą tyczy się terminu przeprowadzenia badania.

Jedno jest pewne – pomiary jakości ścieków są obowiązkowe, tak wskazują aktualne przepisy prawa. Z tego powodu warto zapoznać się z wszelkimi normami, które dotyczą Twojego przedsiębiorstwa, a także zdecydować się na usługi proponowane przez cenione podmioty.

źródło: EkoMeritum konsulting środowiskowy

Przeczytaj inne:

SEO a kwestie etyczne: Jak dążyć do sukcesu w sposób uczciwy

Czy SEO może być zarówno skuteczne, jak i etyczne? W świecie cyfrowego…

Franco i loco – kto i kiedy ponosi koszty transportu?

Chociaż pojęcia franco i loco są często używane w handlu krajowym (lokalnym)…

Czy warto kupić dom w Markach?

Choć oferta mieszkaniowa jest obecnie bardzo szeroka, dla wielu osób nadal spełnieniem…

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…