Często nie wiemy, w jaki sposób rozpoznać to, że na ścianach zaczął osadzać się grzyb. Problem ten dotyczy nie tylko osób zamieszkujących kamienice czy też budynki starszego typu. Wykwity grzybne pojawiają się także w nowoczesnych apartamentach, szczególnie gdy mają one wady konstrukcyjne i różnego typu uchybienia powstałe na etapie ich budowy.
Grzyb i pleśń – jakie są różnice pomiędzy nimi?
Kluczową kwestią jest odróżnienie grzyba od pleśni, zidentyfikowanie przyczyn pojawienia się tego problemu i wykorzystanie sprawdzonych sposobów na to, aby jak najszybciej pozbyć się go z powierzchni ścian i zapobiec ponownemu namnażaniu. Grzyby i pleśnie przez wiele osób określane są jako jeden organizm biologiczny. Niestety jest to zasadniczy błąd, który rzutuje na to, jakie sposoby wybiera się do walki z tym problemem. Należy pamiętać o tym, że grzyby i pleśnie są zupełnie różnymi organizmami biologicznymi. Mimo że ich wspólną przyczyną pojawienia się jest wilgoć, a także nieprawidłowe odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz budynku, to jednak grzyb różni się od pleśni. Ta ostatnia pojawia się na ścianach w formie charakterystycznych wykwitów. Pleśń atakuje wyłącznie powierzchnie ścian i innych obiektów, z uwagi na to jest ona bezproblemowa do usunięcia, nawet ręcznie, przy użyciu octu lub innych domowych środków. Nie należy jednak lekceważyć pleśni, ponieważ ma ona negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka i może doprowadzić do różnego typu chorób. Z kolei grzyb na ścianie jest dużo poważniejszym problemem. To skomplikowana struktura, która głęboko przenika przez powierzchnie murowane, drewniane i plastikowe, trwałe naruszając ich konstrukcję. Kolor grzyba różni się od wykwitów pleśniowych. Ponadto grzyb na ścianie zawiera rakotwórcze toksyny i wydziela bardzo nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.
Jak prawidłowo zidentyfikować grzyb na ścianie?
Wiele osób popełnia kardynalny błąd uważając, że wykwity, które objęły powierzchnię sufitu czy ściany to zwykła pleśń, której można pozbyć się przy użyciu octu, ciepłej wody bądź też dostępnych na rynku środków. Jednakże w przypadku grzyba, tego typu sposoby nie mają racji bytu. Zazwyczaj są one nieskuteczne. Jeśli nie ma się pewności, z jakim konkretnie organizmem biologicznym ma się do czynienia, warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się profesjonalnym osuszaniem pomieszczeń domowych i firmowych. Osoby te będą w stanie w ciągu kilku minut zidentyfikować czy na ścianach pojawił się grzyb, czy też jest to zwykła pleśń, którą można bardzo szybko usunąć.
Zwalczanie grzyba jest procesem długotrwałym i wymaga zastosowania profesjonalnych metod. Tylko wówczas można nie dopuścić do tego, aby wniknął on w strukturę drewna, plastiku czy murów, powodując naruszenie ich konstrukcji. Zwalczanie grzyba w domu jest pracochłonne i czasochłonne. Po rozpoznaniu tego problemu, należy jak najszybciej podjąć stosowne działania, aby nie dopuścić do jego rozprzestrzeniania się. Metodą identyfikacji, czy ma się do czynienia z grzybem w domu, jest przede wszystkim zauważenie, że rozprzestrzenia się on na wszystkie powierzchnie, bez względu na to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Dotyczy to także surowców naturalnych w postaci litego drewna. Pleśń w domu nie osadza się na tych powierzchniach.
Walka z grzybem – zlikwiduj przyczyny pojawienia się tego problemu
Zdaniem wielu specjalistów, grzyb na ścianie, który zaczyna obejmować także inne powierzchnie, pojawia się z powodu wystąpienia sprzyjających warunków do jego rozwoju. Chodzi tutaj przede wszystkim o niewłaściwe zabezpieczenie różnych powierzchni. Grzyb w mieszkaniach to konsekwencja występowania niejednolitej warstwy izolacji termicznej. Jest to bilans błędów inwestorów i deweloperów, a także budowniczych domów lub mieszkań. Uchybienia te powstały na etapie projektowania danego wnętrza. W wyniku ochłodzenia różnych powierzchni dochodzi do procesu kondensacji wilgoci osadzającej się na ich powierzchni. Efektem tego jest idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, a także innych drobnoustrojów. Sytuacja ta jest bardzo trudna, gdy dodatkowo w pomieszczeniu panują niesprzyjające warunki. Chodzi tutaj o zbyt wysoką wilgoć powietrza w mieszkaniu czy domu, a także brak instalacji wentylacyjnej czy jakiejkolwiek zaniechanie wietrzenia wnętrz.
Sporo pary również sprzyja ryzyku tworzenia się grzyba w zamkniętych pomieszczeniach w domu. Dynamiczne rozmnażanie się grzyba na ścianie wymaga zastosowania profesjonalnego osuszania pomieszczeń z użyciem wydajnych urządzeń. To wysokiej klasy osuszacze. Ponadto w pomieszczeniach zaatakowanych przez grzyba wymagane jest odgrzybianie i ozonowanie.
Grzyb na ścianie może spowodować degradację wielu powierzchni wykonanych zarówno z betonu, cementu, drewna, plastiku, jak i innych komponentów. To problem, który dotyczy wielu osób. Nie warto go bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia całej powierzchni.
źródło: OPTIMAL – Profesjonalne Osuszanie Mieszkań, Domów, Budynków