Rzeczoznawca budowlany może oceniać jakość robót budowlanych i doradzić nam w zakresie kupna i sprzedaży domu. To on wydaje ekspertyzy budowlane, opinie i oceny techniczne. Ekspert w dziedzinie budownictwa ocenia też, czy budynek może być bezpiecznie użytkowany. Jeżeli nie możemy dogadać się z wykonawca robót budowlanych albo musimy wyegzekwować odszkodowanie za błędy budowlane, rzeczoznawca budowlany może pełnić funkcję doradczą w tym zakresie i przygotować dla nas odpowiednią dokumentację.

 

reklama

Rzeczoznawca budowlany dba zatem nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale i nasze finanse. Z tego względu warto zadbać o to, żeby rzeczoznawca budowlany był fachowcem z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Podpowiadamy, jak wybrać dobrego rzeczoznawcę budowlanego.

 

Dobry rzeczoznawca budowlany wykona ekspertyzę budowlaną

 

Rzeczoznawca budowlany nie tylko przygotowuje opinie techniczne i ekspertyzy budowlane, czyli ocenia stan techniczny budynku, ale sporządza także inne dokumenty techniczne związane z całym procesem budowlanym. Jako ekspert w dziedzinie budownictwa pełni nie tylko funkcję kontrolną, ale i doradczą. Jego opinie nie tylko zapewniają nam bezpieczeństwo podczas korzystania z różnych obiektów użyteczności publicznej, ale i pozwalają odzyskać lub oszczędzić pieniądze. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku spraw sądowych związanych z błędami na budowie.

 

Ekspertyzę budowlaną może wykonywać wykwalifikowany rzeczoznawca budowlany, ale nie tylko. Kto jeszcze może sporządzać opinie techniczne budynku? Takie uprawnienia posiada także inżynier budowlany. Decydując się na jego pomoc, warto się jednak zastanowić, czy zależy nam wyłącznie na dokumencie, czy także na fachowej pomocy specjalisty. Dlaczego?

 

Musimy pamiętać, że inżynier budownictwa otrzymuje możliwość wykonywania ekspertyz budowlanych z chwilą zdania egzaminów kierunkowych. Nie wymaga się od niego ani dodatkowych specjalności, ani tym bardziej doświadczenia w przygotowywaniu dokumentacji związanej z oceną stanu technicznego budynku. Decydując się na współpracę z inżynierem budowlanym, może się zatem okazać, że mamy do czynienia z niedoświadczonym absolwentem kierunku budowlanego. W przeciwieństwie do inżynierów budownictwa od rzeczoznawcy budowlanego, który będzie przygotowywał ekspertyzy budowlane, oczekuje się nie tylko wykształcenia kierunkowego i zdanych egzaminów, ale także przynajmniej 10-letniej praktyki rzeczoznawczej, koniecznie pod okiem doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego. Poza tym rzeczoznawca budowlany musi uzyskać pozytywną ocenę Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Gdzie i jak szukać dobrego rzeczoznawcy budowlanego?

 

Przed wyborem rzeczoznawcy budowlanego najlepiej zasięgnąć sprawdzonych opinii na temat jego kompetencji. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować rzeczoznawcy budowlanego na podstawie poleceń znajomych, sami możemy sprawdzić jego doświadczenie. Przed tym warto jednak upewnić się, czy rzeczoznawca budowlany posiada NIP. Numer Identyfikacji Podatkowej specjalisty możemy sprawdzić na stronie www.ceigd.gov.pl. Jeżeli NIP znajduje się w bazie, oznacza to, że mamy do czynienia ze sprawdzonym specjalistą. Co, jeżeli NIP nie istnieje w bazie? W takim przypadku możemy sprawdzić KRS rzeczoznawcy. Wystarczy, że w przeglądarkę wpiszemy podany przez niego NIP. Jeżeli otrzymamy informację zwrotną, możemy mieć pewność, że rzeczoznawca budowlany jest sprawdzony.

 

Wiarygodność rzeczoznawcy budowlanego możemy też zweryfikować na podstawie danych adresowych. Jeżeli pod adresem, który jest podany na stronie internetowej rzeczoznawcy budowlanego, znajduje się dom jednorodzinny lub po prostu budynek użytkowy, to jest pewne, że działalność rzeczoznawcy będzie tam zarejestrowana przez długi czas. Jeśli natomiast w tym miejscu znajduje się np. biuro korespondencyjne, może to być tzw. wirtualny adres, tymczasowy, który ulega zmianie co jakiś czas. W takim przypadku kontakt ze specjalistą po jakimś czasie może być niemożliwy.     

 

Jak sprawdzić kompetencje rzeczoznawcy budowlanego?

 

Prostym sposobem weryfikacji kompetencji rzeczoznawcy budowlanego będzie sprawdzenie na stronie internetowej jego wykształcenia i dorobku rzeczoznawczego. Rzeczoznawca z wieloletnim doświadczeniem na pewno może się pochwalić pokaźną listą prowadzonych przez niego spraw. Pamiętajmy też, że każdy rzeczoznawca budowlany musi mieć ważne ubezpieczenie OC – jego brak uniemożliwia mu wykonywanie zawodu. Jest to związane z charakterem wykonywanej przez niego pracy oraz odpowiedzialnością cywilną, zawodową i karną, którą objęci są rzeczoznawcy budowlani. Dobrze, jeżeli rzeczoznawca oprócz OC posiada też dodatkowe zabezpieczenie swojej pracy.

 

To, czy dany rzeczoznawca budowlany znajduje się w bazie inżynierów budowlanych, możemy sprawdzić na stronie internetowej prowadzonej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Jeżeli nazwisko specjalisty znajduje się w wykazie, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z kompetentnym ekspertem w dziedzinie budownictwa. Kompetencje i uprawnienia do wykonywania zawodu często są możliwe do weryfikacji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W bazie znajdują się nazwiska rzeczoznawców budowlanych, którzy są zweryfikowani i wyrazili zgodę na udostępnienie swoich danych.

Przeczytaj inne:

Jak rozpoznać, że w domu zalęgły się pluskwy? Sprawdzone sposoby na pozbycie się insektów

Wielu właścicieli mieszkań czy domów przez długi czas żyje w nieświadomości, że…

Ciepła pościel na chłodne noce – tylko z centrum chińskiego!

Jesień i zima to pory roku, kiedy temperatura za oknem ulega gwałtownemu…

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

Gotowe meble kuchenne od ręki. Gdzie najlepiej kupić?

Poszukiwania gotowych mebli kuchennych to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępne od…