Wielu właścicieli mieszkań czy domów przez długi czas żyje w nieświadomości, że tuż obok nich bytuje pluskwa domowa. To owad nielatający, który może mieć sprzyjające warunki do życia oraz rozmnażania nawet w domach, gdzie jest utrzymywany porządek, a powierzchnie są regularnie oczyszczane i myte przy użyciu detergentów.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Pluskwa domowa może być przyniesiona do domu na ubraniu, w torbie, w walizce, która przebywała w hotelu, na rzeczach ze szpitala bądź z innych miejsc. Czasem pluskwy w domu pojawiają się za sprawą pupili, które przynoszą je na swojej sierści. Obecność tych owadów jest początkowo trudna do zauważenia, ponieważ to insekty mające małe rozmiary. Dlatego też mogą być niezauważone. Ponadto pluskwa domowa żeruje nocą. To ta część doby, kiedy staje się aktywna, dlatego też osoby wychodzące do pracy bądź nieprzebywające w mieszkaniu lub w domu w ciągu dnia mogą mieć problem ze zidentyfikowaniem obecności pluskwy domowej. Problem pluskiew dotyczy także osób wynajmujących mieszkania. To idealne środowisko do namnażania się insektów, ponieważ właściciele mieszkań na wynajem rzadko pozbywają się mebli tapicerowanych czy materaców będących pozostałością po poprzednich najemcach. W przedmiotach mogą znajdować się pluskwy domowe, które zagnieździły się w zakamarkach i rozpoczęły intensywny cykl rozmnażania, szczególnie gdy mają sprzyjające warunki.

reklama

Jak rozpoznać pluskwę w domu?

Obecność pluskwy domowej można zidentyfikować na kilka sposobów. Jednym z najdokuczliwszych i zarazem widocznych gołym okiem są ślady krwi na prześcieradle lub w pościeli, a także pozostałości po ugryzieniu pluskwy domowej. Mogą się pojawiać na plecach, kończynach górnych lub dolnych. Ugryzienie pluskwy domowej nie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu człowieka. Jednakże pasożyt żywi się krwią organizmów stałocieplnych, w tym zwierząt domowych i ludzi. Dlatego może przenosić różne bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. Pluskwy, mając kontakt z krwią, przenoszą zanieczyszczenia, które przedostają się do krwiobiegu żywiciela pluskwy domowej

Innym dowodem na to, że w domu zagnieździła się pluskwa domowa, jest przede wszystkim słodki, mdły zapach, utrzymujący się w pomieszczeniach mimo starannego wietrzenia, a także prób utrzymania nieruchomości w czystości poprzez mycie podłóg i powierzchni płaskich silnie działającymi detergentami. Dowodem na obecność pluskwy domowej mogą być także pozostałości z okresu rozmnażania oraz wylęgania. Do tej kategorii należą przede wszystkim jaja i wylinki larw, a także żywe lub martwe owady. Należy pamiętać, że pluskwa domowa jest insektem o czerwonobrązowym owalnym tułowiu z trzema parami odnóży. To pasożyt, który mierzy kilka milimetrów. Obecność pluskwy domowej można także zidentyfikować, zauważając czarne, charakterystyczne plamki ślady na ścianach nieopodal zakamarków i szczelin.

Walka z pluskwami domowymi

Zidentyfikowanie obecności pluskiew domowych wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Wcześniej do pozbycia się tego owada stosowano oprysk. Jednakże metoda była uznawana za mało efektywną i zagrażającą zdrowiu zwierząt oraz osób przebywających w domu lub mieszkaniu, gdzie wykonywano oprysk. Obecnie stosuje się zamgławianie ulv. To metoda na zlikwidowanie pluskwy domowej. Zabieg nie wymaga wielokrotnego powtarzania w krótkich odstępach czasu. Prawidłowo przeprowadzone zamgławianie ulv dociera do wszystkich zakamarków, kryjówek i szczelin, gdzie mogą występować pluskwy domowe. Zimna mgła, składająca się z małych cząsteczek wody oraz skoncentrowanego preparatu owadobójczego, dociera do miejsc będących naturalnym środowiskiem pluskwy domowej. Pozwala to na zlikwidowanie insekta, szczególnie zaś osobników dorosłych. W przypadku jaj i larw można zastosować wyrzut gorącej pary o temperaturze od 100 stopni Celsjusza wzwyż. Zamgławianie ulv, odbywające się za pomocą profesjonalnego zamgławiacza, jest przeprowadzane w mieszkaniach, które wymagają jedynie odświeżenia i pozbycia się kurzu z powierzchni płaskich. Po przeprowadzeniu zabiegu należy wietrzyć mieszkanie przez 3 godziny. Po tym czasie można powrócić do lokalu i zwyczajnie korzystać z nieruchomości.

Wykrycie obecności pluskwy domowej wymaga podjęcia odpowiednich działań. Tylko wówczas można pozbyć się szkodnika. Do najpopularniejszych metod należy zamgławianie ulv.

źródło: derato.pl

Przeczytaj inne:

Ciepła pościel na chłodne noce – tylko z centrum chińskiego!

Jesień i zima to pory roku, kiedy temperatura za oknem ulega gwałtownemu…

Gotowe meble kuchenne od ręki. Gdzie najlepiej kupić?

Poszukiwania gotowych mebli kuchennych to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępne od…

Rzeczoznawca budowlany – gdzie szukać?

Rzeczoznawca budowlany może oceniać jakość robót budowlanych i doradzić nam w zakresie…

Jak zmieniają się ceny gazu propan w ciągu roku?

Ceny gazu propan, podobnie jak innych materiałów opałowych, zmieniają się w ciągu…