Ceny gazu propan, podobnie jak innych materiałów opałowych, zmieniają się w ciągu roku. Zmiany te uzależnione są od różnych czynników. Niektóre z nich można łatwo przewidzieć, jednak inne wahania bywają bardziej zaskakujące. Jak więc zmieniają się ceny gazu propan w ciągu roku? Co na nie wpływa i jak można na nich skorzystać? Te wszystkie kwestie postaramy się przybliżyć w poniższym tekście.

Jak zmieniają się ceny gazu propan w ciągu roku?

Ceny gazu propan zmieniają się w ciągu każdych mijających 12 miesięcy. Każdego roku możemy się spodziewać dwóch większych zmian cen propanu i kilku mniejszych wahań. Większe zmiany każdego roku mają miejsce jesienią i wiosną. Przed zimą ceny rosną, natomiast wiosną spadają, najczęściej wracając do swojego pierwotnego poziomu sprzed roku.

reklama

Zmiany te mogą oscylować w okolicach od 11 groszy do nawet 30 groszy. Oprócz tego mniejsze wahania cen gazu propan, o kilka groszy, mogą pojawiać się na przestrzeni całego roku. Na zmiany te wpływają różne czynniki, które omówimy poniżej. Mechanizmy zmienności cen staną się wtedy nieco bardziej zrozumiałe, a oprócz tego będzie można na nich skorzystać.

Co wpływa na ceny gazu propan?

Jak już wspomnieliśmy, zmiany cen gazu propan na przestrzeni roku regulowane są różnymi czynnikami. Aby móc je łatwiej przewidywać i czerpać z nich jakiekolwiek korzyści, trzeba poznać rządzące nimi mechanizmy. Jedną z podstawowych kwestii są zasady dotyczące popytu i podaży.

W okresie jesiennym rozpoczyna się sezon grzewczy i trwa przez całą zimę. Jest to czas zwiększonego zapotrzebowania na wszelkie surowce opałowe, również płynny propan. Tym samym jesienią wzrastają ceny wszystkich materiałów opałowych, w tym także propanu. Jest to normalny mechanizm rynkowy. Wzrost zapotrzebowania na propan wiąże się z podwyżką cen, gdyż dystrybutorzy i producenci surowców liczą na zyski.

Wyższe stawki utrzymują się na tym poziomie przez całą zimę. Spadają dopiero w okolicy wiosny, a więc wtedy, kiedy kończymy dogrzewanie naszych domów i zapotrzebowanie na paliwa opałowe maleje. Tym samym wiosną spada także cena gazu propan. Niższe stawki cenowe utrzymują się przez całą wiosnę i lato, a jesienią ponownie rosną według tego samego wzorca. Jest to cykl, który powtarza się każdego roku. Tym samym jest dość łatwy do przewidzenia.

Każdego roku możemy spodziewać się jesiennych podwyżek i wiosennych obniżek cen. Tym samym należy pamiętać, że kupując droższy propan nie jest to lepszy gatunkowo surowiec. Czasami użytkownikom zbiornikowych instalacji gazowych wydaje się, że płacąc więcej za surowiec opałowy otrzymują gaz z pewnego źródła, wysokokaloryczny, o większej wydajności i jakości. Najczęściej wcale tak nie jest. Nie warto więc przepłacać. Wracając do przewidywalności cen, nieco inaczej wygląda sprawa z drobniejszymi wahaniami, które mają miejsce przez cały rok. Te zależą już od wielu złożonych czynników, takich jak poziom wydobycia ropy i jej rafinacji na światowych rynkach czy stabilność polskiej waluty w stosunku do dolara. Przewidywanie tych wahań jest możliwe z niewielkim wyprzedzeniem i tylko jeśli dokładnie śledzimy sytuację ekonomiczną na świecie. Jest więc znacznie trudniejsze i mniej osiągalne dla przeciętnego użytkownika ogrzewania zasilanego propanem.

Jak skorzystać na zmienności cen gazu propan?

Jak w takim razie wykorzystać wiedzę o zmieniających się cenach gazu propan? Można dzięki temu kupować płynny propan w odpowiednim momencie, a tym samym dokonywać zakupu w najniższej cenie. Warto celować z tankowaniem zbiornika na gaz w okresie wiosenno-letnim. Choć kilkanaście groszy na litrze paliwa może się wydawać niewielką wartością, to jednak tankując cały zbiornik o pojemności 2700 litrów daje to znacznie poważniejsze kwoty. Aby tankowanie wyłącznie poza sezonem grzewczym było możliwe, warto już na etapie planowania inwestycji zaopatrzyć się w zbiornik na gaz o odpowiedniej pojemności.

Najlepsze są zbiorniki, które biorąc pod uwagę metraż ogrzewanego domu mogą być tankowane tylko raz do roku. Przyjmuje się, że dla domu o powierzchni około 150 m2 najlepszym wyborem jest zbiornik mieszczący 2700 litrów. Pamiętajmy o zakupie gazu propan latem i zawczasu zróbmy zapasy surowca na zimę.

Przeczytaj inne:

Jak rozpoznać, że w domu zalęgły się pluskwy? Sprawdzone sposoby na pozbycie się insektów

Wielu właścicieli mieszkań czy domów przez długi czas żyje w nieświadomości, że…

Ciepła pościel na chłodne noce – tylko z centrum chińskiego!

Jesień i zima to pory roku, kiedy temperatura za oknem ulega gwałtownemu…

Gotowe meble kuchenne od ręki. Gdzie najlepiej kupić?

Poszukiwania gotowych mebli kuchennych to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o dostępne od…

Rzeczoznawca budowlany – gdzie szukać?

Rzeczoznawca budowlany może oceniać jakość robót budowlanych i doradzić nam w zakresie…