W ostatnim czasie, więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę z tego, że w szpitalach montuje się szereg instalacji do gazów medycznych. Systemy rurociągów zawierających gazy będące niekiedy na wagę złota, podlegają ścisłym normom i zasadom, zbliżonym do tych dla wyrobów medycznych. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że ewentualne błędy i niedociągnięcia mogą skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjentów. Regulujące gazy medyczne przepisy muszą być więc precyzyjne i ściśle przestrzegane.

Jakie gazy medyczne stosuje się w szpitalu?

W większości są to gazy wykorzystywane w anestezjologii, choć niekiedy przydają się również do przechowywania narządów i tkanek. Istotne znaczenie ma wśród nich tlen medyczny. Odpowiedź na pytanie co to jest tlen medyczny, jest relatywnie prosta- to najbardziej podstawowy gaz wykorzystywany przy resuscytacji i wentylacji płuc przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach oddychania. Odróżnić od niego należy gazy techniczne, w składzie których odnaleźć można wszystkie gazy występujące naturalnie w powietrzu. Wykorzystuje się je głównie do napędu sprzętu medycznego, ale także jako nośnik dostarczający gazy anestetyczne.

reklama

Instalacja podtlenku azotu jest również bardzo istotna w każdym budynku szpitalnym. Gaz ten wykorzystywany jest przy znieczuleniach ogólnych, a po połączeniu z tlenem, także przeciwbólowo. Zaopatrzona w podtlenek azotu instalacja zapewnia pacjentom odprężenie i przyjemne oszołomienie podczas wdychania. Substancja ta znajduje szerokie zastosowanie, np. w stomatologii. Sam azot natomiast wykorzystywany jest w postaci ciekłej w celu zapewnienia bardzo niskich temperatur.

W medycynie korzysta się również z helu, który po połączeniu z tlenem wspomaga leczenie schorzeń dróg oddechowych i krtani. W postaci płynnej z kolei, podobnie jak azot, wykorzystywany jest do chłodzenia.

Dla prawidłowego działania instalacji, konieczna jest próżnia- definicja tego słowa to w analizowanym przypadku instalacja zapewniająca możliwość odsysania śluzu i płynów. Próżnia w szpitalu zwykle wykorzystywana jest przy różnego rodzaju zabiegach i operacjach, by oczyścić pole pracy.

Warto również wspomnieć o odciągach gazów anestetycznych, które pełnią bardzo istotną funkcję, a mianowicie odbierają gazy wydychane przez chorego. Zapobiega to sytuacją, w których osoba chora wydychająca gazy o działaniu uspokajającym czy usypiającym, zanieczyściłaby nimi powietrze w pomieszczeniu, narażając tym samym personel na konieczność ich wdychania.

Skąd się bierze tlen?

Źródła gazów medycznych w instalacjach mogą być bardzo różne. Tlen pochodzić może z rozprężalni butlowych lub stacjonarnych generatorów tlenu. Tlen zastosowanie znajduje na niemal każdym oddziale szpitalnym, stąd też istotne jest, by projektując instalacje gazów medycznych dla danego budynku, mieć to na uwadze i zapewnić odpowiednią przepustowość. Z kolei zawierające tlen powietrze sprężone, dostarczane jest przy pomocy systemu sprężarek i oczyszczaczy powietrza.

Projektując instalację gazów medycznych, nie można także zapomnieć o systemach alarmowych, które zasygnalizują wyciek, czy niski poziom gazu. Nieodłącznym elementem każdej instalacji powinno być również zasilanie awaryjne, które niezależnie od warunków zewnętrznych, doprowadzać będzie konieczne substancje. Odpowiednio zaprojektowana instalacja gazów medycznych, spręża gazy do żądanego poziomu i pozwala na długotrwałą, wydajną pracę całego systemu.

Przeczytaj inne:

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

USG stawu łokciowego – wybierz przy urazie

Do kontuzji i urazów łokcia może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej jest…

Telewizory 4K – inteligentne, piękne i niedrogie

W dzisiejszych czasach na rynku elektronicznym znaleźć możemy wiele różnych telewizorów. Posiadają…

Wkładki ortopedyczne a płaskostopie – co warto wiedzieć?

Najczęściej przez długi czas nie daje o sobie znać, by w końcu…