Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Zdrowe suplementy proponowane są nam niemalże na każdym kroku- w aptekach, reklamach, a nawet u lekarzy. W praktyce jednak nie do końca wiemy, czym one są, a także czy warto je w ogóle przyjmować. Co to jest suplement diety? Czy przyjmowanie suplementów diety niesie ze sobą korzyści? Kiedy należy zdecydować się na suplementację? Jakie różnice występują pomiędzy lekiem a suplementem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to produkty, które w składzie posiadają dużą ilość substancji odżywczych. Są one traktowane jako dodatkowe uzupełnienie posiłków. Jest to doskonałe źródło minerałów, witamin, a także innych zdrowych substancji, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Suplementacja polega na spożywaniu produktów w różnych formach, które umożliwiają odpowiednie dawkowanie. Najczęściej są to tabletki, kapsułki, ewentualnie proszek lub płyn. 

reklama

Czy przyjmowanie suplementów diety niesie ze sobą korzyści?

Bezpieczna suplementacja niesie ze sobą szereg korzyści, o których z pewnością warto wspomnieć. Oczywiście nie zastąpi racjonalnej diety, która bogata jest w substancje odżywcze, jednak może przyczynić się do uzupełnienia niektórych niedoborów. Suplementy diety witaminy dostarczają nam witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, enzymów. Jeśli nasza dieta jest uboga w żelazo, wówczas za pomocą suplementów jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby organizmu. W przypadku problemów przewodu pokarmowego, zdrowe suplementy mogą poprawić stan flory bakteryjnej, dzięki czemu wchłanianie się innych witamin jest znacznie skuteczniejsze. 

Kiedy należy zdecydować się na suplementację?

Czy suplementy diety są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie z pewnością jest twierdząca. Jednak kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim należy przed rozpoczęciem skonsultować się ze specjalistą i zażywać różne rodzaje suplementów pod jego kontrolą. Na spożywanie suplementów możemy zdecydować się wtedy, gdy z jakiegoś powodu zapotrzebowanie na dany element jest większy niż normalnie. Doskonałym przykładem może okazać się kobieta w ciąży, która musi dbać nie tylko o swój stan, ale również o zdrowie dziecka. Niekiedy jesteśmy zmuszeni do trzymania restrykcyjnej diety, przez co nie możemy zagwarantować organizmowi dostarczenia określonej ilości witamin. Nasz problem rozwiążą witaminy dla młodzieży i pozostałe suplementy. W sezonie jesienno-zimowym może zabraknąć nam składnika D3- jego suplementacja w tym okresie zalecana jest przez wielu specjalistów. 

Różnica między lekiem a suplementem diety

Różnica między lekiem a suplementem diety jest dość oczywista. Ten pierwszy to produkt medyczny, dzięki któremu możliwe jest zwalczanie objaw i przyczyn chorób. Dodatkowo chroni organizm przed nawrotem problemów i utrzymuje zdrowie w odpowiednim stanie. Jeśli chodzi o suplementy diety- stosowane są po to, by wesprzeć codzienną dietę, jednocześnie dostarczyć nam witamin i składników odżywczych. 

Przeczytaj inne:

USG stawu łokciowego – wybierz przy urazie

Do kontuzji i urazów łokcia może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej jest…

Wkładki ortopedyczne a płaskostopie – co warto wiedzieć?

Najczęściej przez długi czas nie daje o sobie znać, by w końcu…

Jakie korzyści niesie ze sobą leczenie uzależnień w profesjonalnym ośrodku?

Czy zmagasz się z uzależnieniem i szukasz profesjonalnej pomocy? Czy obawiasz się,…

Instalacje do gazów medycznych w szpitalach

W ostatnim czasie, więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę z tego, że…