Wszystkie sprężarki olejowe, niezależnie od jej typu, mają jedną wspólną cechę, a mianowicie zastosowanie oleju jako środka chłodząco-smarującego. Jednak w tej grupie znajduje się wiele produktów, które różnią się od siebie pewnymi szczególnymi właściwościami i możliwościami ich zastosowania. Wybór wcale nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli trzeba wziąć pod uwagę specyfikę pracy konkretnej fabryki i zakładu. Dlatego podpowiadamy, które wersje sprężarek olejowych spośród dostępnych na rynku są najlepszym wyborem dla konkretnej branży.

Typy i rodzaje kompresorów olejowych

Olejowe sprężarki powietrza to grupa urządzeń wykorzystujących w swojej pracy olej jako środek smarny i chłodzący. Sprężarki tej wersji są dostępne zarówno jako sprężarki śrubowe, jak i tłokowe. Dostępne są również jako urządzenia charakteryzujące się zmienną lub ciągłą wydajnością pracy. Nowoczesne i profesjonalne sprężarki olejowe to również urządzenia energooszczędne, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii. W razie potrzeby olejowe sprężarki powietrza można również skompletować ze zbiornikiem, który tworzy z nim stałą część, zwaną sprężarką powietrza na zbiorniku. Każdy typ sprężarki olejowej ma inne właściwości i dlatego nadaje się do użytku w różnych warunkach. Dlatego warto dobrze poznać ich zalety, aby móc dobrać odpowiednią sprężarkę powietrza do potrzeb swojego zakładu.

reklama

Olejowe sprężarki śrubowe i tłokowe

Główną różnicą między sprężarkami śrubowymi i kompresorami tłokowymi jest stosowany przez nie mechanizm roboczy. Jednak obie sprężarki są dostępne w wersji olejowej. Sprężarki tłokowe to urządzenia o znacznie niższej sprawności. Dlatego nie są używane jako urządzenia do ciągłego użytku. Do takich zadań zdecydowanie lepiej nadaje się sprężarka śrubowa. Ponadto olejowe sprężarki tłokowe charakteryzują się znacznie wyższym poziomem hałasu podczas pracy. Dlatego zwykle wymagają dodatkowej izolacji akustycznej lub oddzielnego pomieszczenia sprężarkowni. Chociaż sprężarki śrubowe są urządzeniami nieco droższymi, ich żywotność jest znacznie dłuższa niż sprężarek tłokowych. Ponadto sprzęt olejowy wymaga mniej konserwacji, a awarie zdarzają się bardzo rzadko.

Sprężarki olejowe o stałej wydajności i zmiennoobrotowe

Sprężarki olejowe są również dostępne w wersjach o zmiennej prędkości obrotowej i jako kompresory o standardowej mocy. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od zapotrzebowania na sprężone powietrze w konkretnym zakładzie czy firmie. Sprężarki o regulowanej prędkości dostosowują się do różnych intensywności produkcji sprężonego powietrza. Zastosowanie sprężarek o zmiennej wydajności, w przypadku zakładów charakteryzujących się zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze, jest najbardziej efektywne, wydajne i ekonomiczne. Z drugiej strony sprężarki olejowe o stałej wydajności są idealnym rozwiązaniem dla fabryk, w których stale wykorzystywane jest sprężone powietrze. Urządzenia te przystosowane są do ciągłej pracy bez przegrzania oraz utraty mocy i wydajności. Tak więc wybór między sprężarką olejową o zmiennej wydajności a sprężarką olejową o stałej wydajności zależy od sposobu działania instalacji i wykorzystania sprężonego powietrza.

Kompresory olejowe do zastosowań profesjonalnych

Oprócz wszystkich powyższych opcji olejowych sprężarek powietrza, klienci mają również dostęp do energooszczędnych sprężarek olejowych i sprężarek zbiornikowych. Energooszczędne sprężarki olejowe umożliwiają wydajną pracę i zmniejszają zużycie energii elektrycznej. To z kolei obniża rachunki za prąd, co w dłuższej perspektywie przynosi znaczne oszczędności. Z kolei olejowe sprężarki na zbiorniku to najczęściej stosowane rozwiązanie w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, rolnictwie, ogrodnictwie oraz garażach przydomowych. Umożliwiają wysoką wydajność, a zastosowanie zbiornika ogranicza ewentualne skoki ciśnienia w układzie. Charakteryzują się również niewielkimi rozmiarami, dlatego najczęściej działają jako samodzielne jednostki ruchome, a nie jako część dużego systemu sprężonego powietrza.

Przeczytaj inne:

Multimodalne usługi spedycyjne – rozwiązanie dla oszczędnych

Międzykontynentalny transport towarów wiąże się z planowaniem wielu dodatkowych operacji. Często decydując…

Telewizory 4K – inteligentne, piękne i niedrogie

W dzisiejszych czasach na rynku elektronicznym znaleźć możemy wiele różnych telewizorów. Posiadają…

Gdzie znajdują zastosowanie słupki ostrzegawcze?

Słupki ostrzegawcze mają za zadanie przede wszystkim zwracać uwagę na zagrożenie i…

Gromadzenie dużej ilości odpadów — jak je zorganizować

Składowanie odpadów to problem dużych inwestycji budowlanych i robót porządkowych. Jak zorganizować…