Współczesne, nowoczesne kompresory to urządzenia elastyczne i dające możliwość dostosowania parametrów ich pracy do potrzeb i wymagań każdego zakładu oraz klienta. Wiele opcji i możliwości wyboru dają dużą swobodę ich użytkownikom. Jednym z wariantów sprężarek dostępnych na rynku są kompresory tłokowe. Przedstawimy je bliżej i zaprezentujemy ich budowę. Podpowiemy również optymalne zastosowania kompresorów tłokowych i ich najczęstsze przeznaczenie w przemyśle.
Budowa i działanie kompresorów tłokowych
Kompresory tłokowe to najstarszy rodzaj wśród urządzeń tego typu. Głównym elementem konstrukcyjnym jest cylinder z umieszczonym wewnątrz tłokiem. Na określenie kompresorów działających na tej zasadzie stosuje się również określenie sprężarka wyporowa. Także jest to poprawna i często stosowana nazwa. Najprostsze sprężarki tłokowe nie są szczególnie skomplikowane w swojej budowie. Składają się one z takich komponentów jak: korpus cylindra, głowica z wewnętrznymi zaworami, tłok oraz wał korbowy i korbowód tworzące wspólnie układ korbowy. Cały ten mechanizm pracuje na podstawie wytwarzanie przez tłok podciśnienia wewnątrz cylindra. Tłok porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym. Poprzez przemieszczenie w dół wytwarzane jest podciśnienie w cylindrze. Ciśnienie to znacząco różni się od ciśnienia powietrza w otoczeniu. Różnica ta powoduje otwarcie zaworu ssącego, przez co cylinder się napełnia. Powrót tłoka na jego pierwotną pozycję skutkuje natomiast zamknięciem zaworu ssącego. Tłok przemieszczając się zmniejsza dostępną dla powietrza przestrzeń, przez co dochodzi do jego sprężenia. Kiedy zostaje osiągnięte maksymalne ciśnienie, zawór tłoczny otwiera się uwalniając sprężone powietrze z cylindra. Następnie cały proces powtarza się, aby wytworzyć kolejną porcję sprężonego gazu na drodze sprężania tłokowego.
Rodzaje i wydajność kompresorów tłokowych
Kompresory tłokowe ze względu na swoją dość prostą budowę nie posiadają wielu wariantów czy odmian. Główny podział opiera się o ilość zastosowanych cylindrów. Tym samym możemy mieć do czynienia z kompresorem tłokowym jednocylindrowym lub sprężarką tłokową wielocylindrową. Bywa również, że stosuje się rozróżnienie na urządzenia tłokowe w zależności od trybu pracy tłoka i wtedy są to kompresory o jednostronnym działaniu tłoka lub dwustronnym działaniu tłoka. Te drugie są urządzeniami przemysłowymi i dają możliwość osiągania większego ciśnienia sprężonego gazu. Jest to spora zaleta kompresorów tłokowych, ponieważ w przypadku sprężarek śrubowych podobne rozwiązania technologiczne nie są możliwe do zastosowania. Natomiast biorąc pod uwagę tryb pracy kompresory tłokowe dzieli się na jednostopniowe i dwustopniowe. Oprócz tego, podobnie jak urządzenia śrubowe, tak i kompresory tłokowe pracują w trybie olejowym lub bezolejowym.
Kupując sprężarkę tłokową najczęściej zależy nam na możliwie jak największej wydajności. Na jakie parametry urządzenia trzeba wtedy zwrócić uwagę? Ważny jest wymiar cylindra, który jednocześnie określa jego objętość. Istotnym czynnikiem jest również spręż, czyli stosunek ciśnień. Przy pomocy tego parametru określany jest właściwy skok tłoka, który jest jednocześnie stosunkiem ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego.
Zastosowanie sprężarki tłokowej
Możliwe zastosowania kompresorów tłokowych są bardzo szerokie. Jednak najczęściej wybierane są do warsztatów samochodowych i innych zakładów działających w branży motoryzacyjnej. Sprężarki tłokowe są równie popularne w branży budowlanej, gdzie wykorzystuje się je do zasilania narzędzi pneumatycznych, w górnictwie i szeroko pojętej motoryzacji gdzie stosuje się je do sprężania powietrza niezbędnego do rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych, a także do zasilania hamulców pneumatycznych. Sprężarki tłokowe są również niezbędne w procesie ładowania butli z gazem technicznym. Jako że kompresory tłokowe są dostępne także w wariancie mobilnym to użytkownicy cenią je za możliwość szybkiej i łatwej zmiany lokalizacji. Kolejna, bardzo istotną zaletą sprężarek tłokowych jest ich niska cena. Przy tym obsługa i konserwacja są wyjątkowo łatwe. Dodatkowo charakteryzują się niskim zużyciem energii. Kompresory tłokowe to doskonałe urządzenie w przystępnej cenie, które gwarantuje wysoką wydajność pracy i energooszczędność.